Ceva la fiecare 10 minute! Napoli primește cartonașe roșii și Roma înscrie goluri – Soccernet.ee

Ceva la fiecare 10 minute!  Napoli primește cartonașe roșii și Roma înscrie goluri – Soccernet.ee

În ultimul meci dinaintea Crăciunului, Napoli, campioana apărătoare a Seriei A, i-a înmânat romilor cărțile câștigătoare în ultima jumătate de oră și a trebuit să accepte o înfrângere cu 0:2.

Al treilea din istoria Clubului Al-Rabie Leuge italian Lucrurile au început să se încingă pentru învingătorul Napoli în minutul 66, când Matteo Politano a trecut de pe dreapta către poarta Romei. Nikola Zalewski i-a tras tricoul lui Politano, dar după ce a remediat eroarea, Politano a decis să-l dea afară pe mijlocașul polonez Roma. Arbitrul-șef Andrea Colombo nu s-a răsfățat: rezultatul este un cartonaș roșu!

În minoritate, campioana apărătoare nu se mai poate adapta. La zece minute după eliminarea lui Politano, Roma a ajuns în suprafața de pedeapsă și, deși Stephane El Shaarawy a ratat mingea la prima încercare, Lorenzo Pellegrini a șutat-o ​​peste coapsă în plasă pentru a le aduce gazdelor în avantaj cu 1-0.

Pe de altă parte, la zece minute după ce Roma a luat conducerea, Napoli era deja în urmă cu nouă minute. Victor Osimhen, care a marcat 26 de goluri sezonul trecut în liga italiană și a fost desemnat cel mai bun trăgător cu ochiul, a dat peste El Shaarawy pe terenul advers, iar arbitrul nu a arătat milă: al doilea cartonaș galben a fost real.

De aici nu era cale de întoarcere la Napoli. În al șaselea minut al prelungirilor – sau la zece minute după cartonașul roșu al lui Osimhen – Romelu Lukaku a mai adăugat un gol și a asigurat o victorie cu 2-0 pentru Roma. Roma a avansat pe locul șase după ce a câștigat, cu un punct în fața Napoli, pe locul șapte.

READ  Calificări la Cupa Mondială 2022: tot ce trebuie să știți | știri despre fotbal