Kononchuk și Granada au zdrobit clubul Euroliga

În meciul cu Valencia, Granada a rămas imediat în rolul urmăritorului, dar nu a permis niciodată ca diferența să fie mai mare de șapte puncte, ba chiar a mers până la finalul primei reprize cu un avans de două puncte față de FC Kononchuk, 37: 35.

În al treilea sfert, au avansat mai puternic și au marcat 23 de puncte față de cele 14 ale adversarului în zece minute. În perioada decisivă, decalajul s-a luptat pentru un moment cu 14 puncte, dar în final victoria a fost obținută cu șase puncte, 81:75.

Kononchuk, membrul din primul sezon al Granada, a primit 11 minute de joc, dar nu a deschis un scor personal. A încercat o dată cu două puncte și cu trei puncte, dar au ratat. Cu toate acestea, a luat două recuperări. Cristiano Felicio a marcat cele mai bune 16 puncte pentru Granada, în timp ce Brandon Davis din Valencia a fost cel mai bun marcator al echipei cu 20 de puncte.

Granada, care a obținut a cincea victorie în acest sezon, ocupă locul 14 în clasamentul ligii și este încă la o înfrângere de retrogradare. Valencia a suferit a cincea înfrângere în acest sezon, pe lângă zece victorii, și ocupă locul patru. Mike Kalev Kotsari și Vitoria Gasteiz Baskonia de la Sander Raist sunt pe locul opt.

Anul acesta, Granada va întâlni Tenerife acasă pe 28 decembrie, în timp ce Baskonia va vizita Girona în penultima zi a anului.