Cu mare elan, Tartu a deschis sezonul Nordic Basketball League cu o victorie puternica

Clubul bulgar a început ceva mai bine meciul, câștigând primul sfert cu scorul de 17:14 și luând conducerea la finalul primei reprize cu scorul de 39:38.Totuși, Tartu a încheiat sfert-ul trei cu o medie. avans de 10:2, iar în ultimul sfert au depășit tot în creștere. Cu 3.52 minute rămase de joc, gazdele erau deja cu 79:57 înainte, așa că până în acel moment victoria era deja o chestiune de redactare.

Tartuanii au lovit 26 din 60 de pe teren (43,3%), inclusiv nouă din 24 de trei puncte (37,5%). 22 din cele 34 de aruncări libere au trecut prin coș (64,7%). Jucătorii lui Bleven au fost, de asemenea, precisi din teren la 26 de incidente, realizând un total de 59 de lovituri (44,1 la sută). Șapte dintre cele 17 aruncări în trei ale oaspeților au fost precise (41,2%) și 12 din 16 au fost aruncări libere (75%).

În lupta de tabel, echipa bulgară a pierdut 39:38.În schimb, bărbații lui Tartu au avut mai puține refaceri (9 vs. 15).

Cel mai bun din echipa câștigătoare a fost Rain Veideman, care a marcat 21 de puncte ca bărbat pe teren și care a înregistrat și șapte recuperări, cinci pase decisive și o interceptare. A lovit șapte din 11 de pe teren, inclusiv patru din șase puncte de 3. Mijlocașul nu a pierdut nici o minge în timpul performanței sale efective.

Aaron Menezes a adăugat 14 puncte și șase recuperări, iar căpitanul Mart Rosenthal a fost în pragul unei duble-duble: zece puncte și nouă pase decisive.

Julian Lewis și Rodney Purvis, care au ieșit de pe bancă, au marcat fiecare câte 15 puncte pentru Blevin, iar Lewis a adăugat 10 recuperări.

READ  Un extremist talentat din Ghana semnează un contract pe termen lung la Crystal Palace și se alătură echipei League One împrumutat ▷ SportsBrief.com

Puteți urmări meciul și puteți verifica și statisticile acestuia Aici.

A fost a șaptea victorie consecutivă a lui Tartu în toate seriile: în Liga Estonio-Letonă, după ce a început cu două înfrângeri, au câștigat șase meciuri la rând și se află în prezent pe locul patru acolo.