Mistra a învins HC Tallinn la turneul de handbal

În timp ce turneul de handbal pe echipe s-a încheiat sâmbătă la Sala Sporturilor Kalevi, Mistra și HC Tallinn au început marți turneul de handbal masculin în același loc.

Au fost amintiri bune de weekendul trecut de ambele părți, când Armis Priskus, care a evoluat admirabil, a fost în poartă pentru gazde, iar Martin Nudla, care tocmai devenise antrenorul echipei Estoniei, au dictat banca adversarilor. .

A existat o deficiență notabilă în formația lui HC Tallinn, deoarece Volodymyr Shterban, golgheterul și golgheterul echipei, nu a alergat pe teren și suferea de probleme la cot. În ciuda acestui fapt, DC a preluat conducerea și a condus cu 4:1. Mistra a avut greutăți să înscrie la început, dar cu ajutorul atacurilor rapide a reușit să egaleze în minutul 20. Finalul reprizei a fost deja în favoarea gazdelor, iar golurile lui Arnaud Var au dus la pauză de la 13:11. .

Yuri Leib se gândea deja la Liga Baltică în weekend, iar majoritatea titularilor care s-au odihnit în prima repriză nu s-au întors pe teren până la începutul reprizei secunde. Formația de start, care a început productiv, a reușit să mărească avantajul la 22:17 până în minutul 40. Deși Mistra a reușit între timp să mărească diferența, oamenii lui HC Tallinn s-au întors mai aproape în final. Meciul a rămas însă sub controlul gazdelor, iar scorul final a fost 30:27.

Golgheterul lui Mistra a fost Arnaud Var, cu opt lovituri, iar Serhiy Orlovsky a adăugat șapte goluri. Danil Gomyanov a marcat șase goluri pentru HC Tallinn. „Astăzi am reușit să jucăm mișcările până la final și pozițiile au fost bune, dar, din păcate, am avut o problemă cu percepția. Am putut să mă descurc unul la unu cu adversarii și, prin urmare, am avut o performanță productivă astăzi”. primele comentarii ale jucătorului Mistra Arnaud Var după meci. „Ca echipă tânără, facem multe greșeli simple. Dacă putem impune un ritm mai rapid, vom avea o șansă. Ne este mai greu într-un meci șase la șase. Portarul nostru Tanel Kot a jucat deosebit de bine astăzi”, a adăugat Gomyanov pentru HC Tallinn.

READ  West Ham 1-1 Burnley: Maxwel Cornet ratează pedeapsa când Clarets încep viața după Sean Dyche cu egalitate | Știri despre fotbal

Cu această victorie, Mistra l-a depășit pe Servet, dar a rămas pe locul trei. HC Tallinn continuă să fie Lanterna Roșie la masă. Meciurile din campionat vor continua de fapt miercuri, când Viljandi HC o găzduiește într-o egalitate importantă pe Polva Servet. Meciul dintre SK Tapa și HC Kehra/Horizon Pulp&Paper se încheie joi.