Cupa Africii a Națiunilor s-a încheiat probabil pentru Ghana, care a pierdut avantajul cu 2-0 în minutele suplimentare, iar Egiptul trece peste muchia unui cuțit – Soccernet.ee

Cupa Africii a Națiunilor (AFCON) a fost încă o dată plină de surprize. Dacă țara gazdă, Coasta de Fildeș, nu reușește să se califice în Grupa A, aceeași soartă va avea și Ghana, care a egalat dramatic cu Mozambic în turul final al Grupei a II-a.

Ghana, care avea doar un punct înaintea meciului, a început bine meciul. Interulul Genk Josef Paintsil a pătruns în suprafața de pedeapsă și a câștigat o lovitură de pedeapsă. Jordan Ayew a intrat în spatele mingii și a trecut calm în colțul din dreapta jos – 0:1.

Ghana și-a dublat avantajul în minutul 70. Vara trecută, Mohamed Kudus, care s-a mutat de la Amsterdam Ajax la West Ham United în Premier League engleză, a lovit un adversar în suprafața de pedeapsă, iar mutarea a prins mâna fundașului – încă un penalty! Ayew a preluat din nou povara și a fost încrezător – 0:2.

La masa virtuală, Ghana s-a clasat pe locul doi la acea etapă. Au fost și ei acolo la sfârșitul timpului natural, dar apoi s-a întâmplat ceva. Mai exact, emoția a început de fapt în minutul 90, când mingea a lovit mâna jucătorului lor Andre Ayew în interiorul suprafeței de pedeapsă Ghana-Mozambic și a câștigat o lovitură de pedeapsă! 90+1. Genny Katamu, care a avut mingea în minutul, l-a imitat pe Jordan Ayew și a plasat puternic mingea în colțul din dreapta jos.

Deși Mozambic a marcat un singur gol, nu a fost rău pentru Ghana, deoarece timpul se scurgea și ei au continuat să conducă… dar nu pentru mult timp. Mozambic a primit 90+4. Lovitură de la colț în minutul, cu manusa ghaneză Richard Ofori atingând accidental mingea în drum peste linia de final. Shaquille a trimis o lovitură de colț în suprafața de pedeapsă, unde Reinildo Mandava, jucătorul de la Atletico Madrid, s-a ridicat deasupra tuturor și a trimis mingea cu capul în colțul din dreapta!

READ  Marea Britanie va lansa un plan „fără plafon” pentru a găzdui refugiații ucraineni

Ghana a cedat un avantaj de 2-0 în aproape trei minute și poate o pasă, deoarece avea două puncte după trei runde. Sistemul de grupe din Cupa Africii Națiunilor prevede că primii patru clasați pe locul trei se califică pentru fiecare dintre cele șase grupe Își drese glasul eu. În așteptarea turului final al Grupei D, Ghana se află pe locul cinci. Mozambic, care a adunat și el două puncte, a rămas pe ultimul loc în grupă.

Când lucrurile au mers prost în Ghana, atunci Egiptcare au fost aproape o dezamăgire până acum, au ieșit pe scurt din grupă, în timp ce liderii grupei au egalat 2-2 Insulele Capului Verde. Insulele Groenlanda au câștigat prima repriză cu 1-0, Benchimo a marcat în minutele suplimentare. În minutul 50, Trezeguet a egalat.

90+3. În ultimul minut, Egiptul, jucând alături de accidentatul Mohamed Salah, părea să fie pe cale pentru prima victorie a turneului, când Mostafa Mohamed i-a pus în avantaj. Dar nu, Green Isles avea răspunsul în pachetul de cărți – citirea a fost 90+9. Momentul în care Brian Teixeira a ieșit în public. Capul Verde a adunat șapte puncte în faza grupelor, în timp ce Egiptul, care a avansat pe locul doi, a câștigat doar trei puncte.