Golul din minutul suplimentar i-a adus lui Inter primul trofeu al sezonului fotbal

Golul din minutul suplimentar i-a adus lui Inter primul trofeu al sezonului  fotbal

Inter Milano a câștigat pentru al treilea an consecutiv Supercupa Italiei, după ce a învins-o pe Napoli cu 1-0 în finala desfășurată în Arabia Saudită.

Deși Inter a amenințat constant poarta lui Napoli și a tras în total 21 de șuturi în timpul regulamentar, nu a marcat niciun impact împotriva adversarilor în cele 90 de minute. Asta în ciuda faptului că Napoli a jucat cu zece jucători din minutul 60, când atacantul Giovanni Simeone a primit al doilea cartonaș galben.

Descoperirea decisivă a venit doar la 90+1. În minutul în care Benjamin Pavard a trimis o pasă de pe dreapta căpitanului Lautaro Martinez, Inter a câștigat a opta Supercupă.

Înainte de începerea reprizei secunde a meciului, Luigi Riva, cel mai mare marcator al naționalei Italiei, a fost amintit în tăcere. Atacantul, care a fost încoronat campion european în 1968, a murit luni, la vârsta de 79 de ani.

Riva și-a jucat cea mai mare parte a carierei la Cagliari, fostul club al lui Ragnar Klavan, și a ajutat clubul să câștige singurul său campionat italian de până acum în 1970. Riva, care a reprezentat Italia în sezonul 1965–74, a marcat 35 de goluri în 42 de apariții pentru echipa națională. .