Patinerii de viteză au obținut cele mai bune rezultate ale sezonului la Jocurile Olimpice pentru Tineret

Taloma, în vârstă de 15 ani, și-a îmbunătățit recordul personal cu o jumătate de secundă și a terminat pe locul 23. Coty, în vârstă de 15 ani, este pe locul 29. Potrivit antrenorului Mart Markus, patinatorii de viteză pot fi mulțumiți de starturile lor de deschidere. „O zi foarte bună de competiție. Sunt fericit că sportivii noștri au făcut tot ce au putut și nu s-au simțit prea nervoși. Știu de la alte echipe că mulți erau foarte nervoși dimineața, unii sportivi chiar au vomitat”, a explicat el.

Tinerii patinează pe aceeași pistă ovală din Gangneung, unde patinerii de viteză estonieni Saskia Alusalo și Martin Leif au concurat la Jocurile Olimpice în urmă cu șase ani. Marcus admite că circumstanțele la acea vreme erau diferite. „Acest oval nu a fost folosit de multă vreme, iar zăpada de aici a fost curățată doar recent. Nu știam cât de repede este, dar acum este mai bine să spunem că a fost lent. A fost potrivit pentru noi”, spuse Marcus.

Patinerii de viteză mai au trei starturi la Gangwon, iar mâine vor concura deja la 1.500 de metri. „Amândoi sportivii noștri sunt alergători pe distanțe scurte, așa că cei 1.500 de metri se vor lupta cu siguranță”, a prezis Marcus.

Schiorii alpini estoni Emma Tamimagi și Markus Misila au fost la startul cursei duble alpine de astăzi. Misella nu a avut scor în slalomul de deschidere, iar Tamimagi a terminat pe locul 41 în slalomul super-gigant, dar nu a terminat în slalom.

Mâine, pe lângă schiorii alpini și patinatorii de viteză, vor lua startul și biatleții estoni, iar cursele de viteză îi așteaptă.