Curry, care a lovit 10 șuturi de la distanță, a marcat 60 de puncte în pierderea Warriors Baschet

Curry, care a lovit 10 șuturi de la distanță, a marcat 60 de puncte în pierderea Warriors  Baschet

În NBA, Stephen Curry a realizat sâmbătă cea mai bună performanță individuală a sezonului, înscriind 60 de puncte împotriva lui Atlanta Hawks. Cu toate acestea, Golden State Warriors a trebuit să admită că adversarii lor au fost depășiți cu 141:134.

Curry a marcat 22 de puncte în al patrulea sfert pentru a le da Warriors conducerea cu 14 secunde rămase. Dejounte Murray a egalat apoi jocul, iar Curry a ratat șutul la soneria finală. Hawks au început prelungirile cu un scor de 11-0 și, deși Curry a adăugat încă opt puncte, nu a fost suficient pentru ca Warriors să câștige.

Steaua lui Warriors a terminat cu 60 de puncte (22 din 38 de pe teren, 10 din 23 de la distanță lungă), la două timid față de recordul stabilit în urmă cu trei ani împotriva lui Portland. A devenit al zecelea jucător din istoria NBA care a marcat 60 de puncte de cel puțin două ori în carieră.

În acel sezon, Warriors au fost încoronați campioni de patru ori în ultimii zece ani Își drese glasulNu au reușit, iar aceeași soartă i-ar putea aștepta acum: San Francisco se află pe locul 12 în Conferința de Vest, cu 21 de victorii și 25 de înfrângeri. Trae Young a marcat 35 de puncte pentru Atlanta (22-27).

Sâmbătă au fost mai multe performanțe individuale bune. Milwaukee Bucks (33-16) i-a învins pe Dallas Mavericks (26-23) 129-117 pe drum, Giannis Antetokounmpo a marcat 20 din 28 de lovituri și a adunat 48 de puncte, zece pase decisive, șase recuperări și cinci furări. Luka Doncic a marcat 40 de puncte, 11 pase decisive și 9 recuperări. Între timp, echipa vizitatoare a pierdut primul sfert cu scorul de 20:44.

READ  De sâmbătă, 24 septembrie, până miercuri, 28 septembrie

Sacramento Kings (29-19) i-au învins pe Chicago Bulls (23-27) 123-115 cu ajutorul lui DeAaron Fox 41 de puncte și Domantas Sabonis 13 puncte, 14 recuperări și zece pase decisive. Henry Drell nu a intrat în teren la debutul său în NBA.