Hausenberg a rămas fără bilet la CM la Atletism din Tallinn

Norvegianul Sander Skotheim a câștigat competiția internațională multiplă desfășurată la Tallinn cu 6.281 de puncte. Hans Christian Hausenberg, care urmărește standardul Campionatului Mondial în sală, a fost limitat la 5.774 de puncte și locul patru, ceea ce înseamnă că nu va călători la Campionatele Mondiale în sală din martie de acum.

Hausenberg a păstrat locul doi după prima zi, înregistrând 6,89 la proba de 60 de metri, 7,66 la săritura în lungime, 14,02 la săritura în înălțime și 1,97 la săritura în înălțime. Hausenberg a început a doua zi de competiție cu un timp de 8.15 la 60 de metri garduri. Cehul Willem Straszky a realizat victoria simplă cu un timp de 7,99 secunde, norvegianul Sander Skotheim, care se îndreaptă spre victoria generală, cu un timp de 8,11 secunde, și Tavi Cherniavski cu un timp de 8,40 secunde.

La săritura cu prăjini, de această dată Hausenberg nu și-a putut depăși înălțimea de 4,94, adică a pierdut peste o sută de puncte față de propriul record. Cerniavski a depășit 4,44, iar underdog a fost împărțit între Skotheim, care a depășit 5,04, și grecul Angelos Tzannis Andreoglou.

Hausenberg trebuia să-și îmbunătățească recordul personal cu mai mult de șase secunde pentru a aduna 6.000 de puncte la 1.000 de metri, dar a cronometrat 3.13.8, cu aproape 17 secunde mai prost decât cel mai bun punctaj al său. Skotheim a câștigat cursa cu un timp de 2:37.64, iar Cherniavsky a terminat pe locul 11 ​​cu un timp de 2:50.6.

Skotheim a adunat 6.281 de puncte în competiție, adică cu 37 de puncte mai puțin decât recordul personal pe care l-a stabilit anul trecut la Campionatele Europene în sală. Cehul Willem Straski s-a clasat pe locul al doilea cu 5.981 de puncte, iar lituanianul Edgaras Penkunskas s-a clasat pe locul al treilea cu 5.871 de puncte.

READ  Călugărițele din Jenkintown lucrează pentru a aduce provizii în Ucraina | Știri, Sport, Locuri de muncă

Hausenberg a ocupat locul patru cu 5774 de puncte și a devenit și campioana Estoniei de iarnă în mai multe competiții. „În general, sunt destul de mulțumit. Cel mai important este că am rămas sănătos. E bine să merg mai departe de aici. Mai sunt competiții în februarie, unde sper să dau rezultate mai bune. Astăzi, totul a fost foarte fragil. ” „Aspectul fizic a arătat că există forță, dar din punct de vedere tehnic, mai trebuie să muncim din greu. În cei 1.000 de metri, încă sunt lucruri problematice care îmi distrag atenția în timpul alergării. Trebuie să mă consult cu oameni mai deștepți”, a spus el. Pentru Delphi Sport.

Tavi Czernjawski a ocupat locul al nouălea cu 5.490 de puncte, iar Alex Malm a ocupat locul 14 cu 4.838 de puncte. Un total de 16 sportivi au terminat competiția.

Clasamentul final pentru heptatlon:

1. Sander Skotheim 6281 puncte (7,02 – 7,83 – 13,95 – 2,09 – 8,11 – 5,04 – 2,37,63)
2. Willem Strassky 5981 (6,87 – 7,21 – 14,05 – 1,97 – 7,99 – 4,74 – 2,40,65)
3. Edgaras Penkunskas 5871 (7,04 – 6,86 – 15,27 – 2,06 – 8,17 – 4,74 – 2,47,93)
4. Hans Christian Hausenberg 5774 (6,89 – 7,66 – 14,02 – 1,97 – 8,15 – 4,94 – 3,13,80).

9. Tavy Cherniavsky 5490 (7,07 – 7,22 – 12,40 – 1,88 – 8,29 – 4,44 – 2,50,60).

14. Alex Malm 4838 (7,36 – 6,56 – 11,26 – 1,82 – 8,65 – 4,14 – 2,58,34).

***

La pentatlonul feminin, care a început duminică, britanica Abigail Paulette, care a alergat pe o distanță de 8,24 secunde, a ocupat primul loc la proba de 60 de metri garduri, urmată de norvegiana Ida Eking (8,31) și croată Jana Kocak (8,37). Estoniene Lisa-Maria Lusti (8,50, un nou record personal cu șase părți) și Katri Sofia Palm (8,59, cu o sutime mai rapidă decât recordul competiției) au evoluat și ele bine.

READ  Kansas State în NBA, J-League și Overseas

Palm, care a trecut de 1,73 la săritura în înălțime, a adăugat doi centimetri la clasamentul său în competiție, iar Lost, care a trecut de 1,80 în seria record, a obținut duminică 1,76. Bianca Salming din Suedia, care a trecut de 1.85, a luat victorie îngustă.