De două ori de sub elefant: Gazdele, care au terminat pe locul nouă în sezon, se ridică uimitor din cenuşă în Africa (+ Africa de Sud) – Soccernet.ee

Coasta de Fildeș, țara gazdă a Cupei Africii Națiunilor, are un turneu nebun – mai întâi s-au calificat prin subgrupă pe ultimul loc al treilea, apoi în 1/8 de finală au învins-o pe campioana în curs, Senegal, la penalty-uri și la penalty. sferturile de finală au învins Mali într-un mod destul de incredibil. Și asta nu este tot – gazdele partidului l-au concediat pe antrenorul principal după faza grupelor.

Coasta de Fildeș a început cu succes turneul din acest an învingând Guineea-Bissau în primul lor meci. Dar lucrurile au mers în jos de acolo, deoarece au pierdut atât în ​​fața Nigeria, cât și în Guineea Ecuatorială. După încheierea fazei grupelor, antrenorul francez Jean-Louis Gasset a fost înlocuit de Emers Fay, care a lucrat anterior ca antrenor asistent. Este pentru prima dată când țara demite un antrenor principal în mijlocul unui turneu major, ceea ce înseamnă că Fay ar putea deveni primul antrenor care să preia frâiele în timpul unui turneu și să-și conducă echipa la victorie.

Primul meci al lui Fay a mers bine – aripa lui a învins Senegalul cu puțin timp. Cu toate acestea, în sferturile de finală, Fay părea să nu fie de ajutor, Mali a primit o lovitură de pedeapsă în minutul 16, când Odilon Kosounou, care joacă pentru fundașul central al lui Bayer Leverkusen, l-a atacat pe Lassen Sinayoko în propria suprafață de pedeapsă și a primit un cartonaș galben. Pentru eroare. Adama Traoré a executat lovitura liberă de la 11 metri, dar mânușatorul Yahya Fofana a profitat de ocazie din colțul din dreapta jos.

READ  Arteta nu a putut să consoleze echipa frustrată: nu am găsit cuvintele potrivite - Soccernet.ee

O dezamăgire nu a fost suficientă pentru Kusuno – în minutul 43, l-a doborât pe Sinayoko în apropierea suprafeței de pedeapsă, primind un al doilea cartonaș galben și lăsând echipa sa la zece. Dar prima repriză a fost 0-0.

Coasta de Fildeș, care a scăpat o dată și a luptat mult timp cu minoritatea, a pierdut în minutul 71. Dorgelis Nene a primit mingea la mijloc, a ajuns la 25 de metri de poartă și a șutat-o ​​în colțul drept – 1:0.

Speranța gazdelor, care a fost pe punctul de a se prăbuși pentru a enumea oară în acest turneu, a fost reînviată în minutul 90. O minge lungă a ajuns la portarul Fofana pe aripa dreaptă, unde Simon Adingra a driblat la mijloc și i-a pasat lui Sekou Fofana. . Mijlocașul Al-Ettifaq a marcat cu prima atingere, dar mișcarea a fost oprită de fundași. Totuși, după o saritură norocoasă, mingea a căzut în mâinile lui Adingra, care a marcat – la sfârșitul timpului normal, scorul era 1:1.

În prelungiri, meciul a trecut la penalty-uri, dar localnicii mai aveau pregătită o surpriză. 120+2. În primul minut, o centrare a zburat din interiorul suprafeței de pedeapsă din Mali cu aceeași viteză. Sekou Fofana a alergat de la marginea suprafeței de pedeapsă, iar mijlocașul de la Reims Omar Diakite a intrat în acțiune și a trimis mingea cu capul acasă. Ivorienii au luat-o razna cu o victorie cu intarziere, iar Diakite, care a lovit un revenire, a primit un al doilea cartonas galben si de asemenea un cartonas rosu in timp ce a sarbatorit, asa ca trebuie sa rateze semifinala impotriva Republicii Democrate Congo.

Meciul dintre Republica Africa de Sud și Groenlanda s-a încheiat la egalitate 0-0 după prelungiri, așa că a fost nevoie de lovituri de departajare. Ambele echipe au avut probleme la transformarea loviturilor de pedeapsă de la 11 metri, dar LAV a ajuns la victorie, transformând două dintre cele patru. Bryan Teixeira a fost singurul dintre cei cinci lovitori din Insulele Verzi care a fost precis. Love va întâlni Nigeria în semifinale.

READ  Franklin Lord reprezintă echipa SUA la Campionatul Mondial feminin | Sport