Danielle Collins o învinge pe Simona Halep în seturi drepte la Roma

Credit: Susan Mullan-USA Today Sports

Daniel Collins a abandonat-o pe fosta numărul unu mondial Simona Halep, în timp ce Petra Martic și Gil Techmann au făcut surprize mari, iar capul de serie Iga Swatic și-a extins miercuri seria de victorii la 24 de meciuri, în timpul meciului din turul doi de la International BNLD Italia de la Roma. .

A șaptea cap de serie Collins și-a continuat sezonul puternic cu 38 de câștigători într-o victorie cu 7-6(1), 6-3 asupra lui Halep.

Collins a câștigat 11 din ultimele 12 puncte dintr-un prim set de 82 de minute, apoi a câștigat primele patru jocuri ale celui de-al doilea set în drum spre victorie. Finalistul Australian Open a salvat 9 din 13 puncte de pauză în timp ce a avansat în optimile de finală de la Roma pentru prima dată.

„Simona este o persoană pe care o caut de multă vreme, o persoană pe care o admir cu adevărat ca concurent și ca atlet”, a spus Collins după această victorie. „Am simțit că astăzi a funcționat în favoarea mea pentru că îi cunosc foarte bine jocul urmărind mult.

„A trebuit să ies și să joc foarte agresiv și să fiu consecvent în același timp, pentru că ea este necruțătoare și ia totul înapoi. Trebuia doar să am răbdare. Au fost momente în care m-am legănat puțin cu serviciul meu, așa că am făcut niște ajustări și am încercat să nu fiu atât de dur cu mine.”

Halep, care a câștigat titlul de la Roma în 2020, a avut doar 12 câștigători și doar 3 salvate din 9 puncte de break.

Collins o va întâlni în continuare pe americanca Amanda Anisimova, care a învins-o pe locul 12, elvețiana Belinda Bencic, cu 7-6 (5), 6-1.

READ  Starul spaniol de baschet, care și-a încheiat cariera în NBA din cauza unor probleme de sănătate mintală, s-a alăturat clubului de top european

Martic, calificat din Croația, va intra pentru al doilea an consecutiv în optimile de finală, după ce s-a impus cu 6-2 și 6-3 în fața capului de serie a cincea Anett Kontaveit din Estonia. Martic a câștigat 68,5 la sută din punctele de la primul serviciu, comparativ cu 55,6 de la Kontaveit.

Tishman a avansat cu o victorie cu 6-2, 4-6, 6-4 în fața cehiei Karolina Pliskova, cap de serie a șasea. Tishman a primit ajutor de la Pliskova, care a comis 12 duble greșeli.

O surpriză puternică a marcat și kazaha Yulia Putintseva, câștigând cu 3-6, 7-6 (4) și 6-1, față de a opta cap de serie a Spaniei Garbine Muguruza.

Între timp, Swiatek și-a continuat jocul puternic cu o victorie cu 6-3, 6-0 în fața româncei Elena Gabriella Ross în doar 68 de minute. Swiatek, campioana apărătoare, a fost cu 15-3 înaintea învingătorilor.

„Sunt atât de mândru că pot intra în ritm astăzi, luând doar câteva lecții în timpul meciului și îmbunătățindu-mi jocul, meci cu meci”, a spus Swiatek după victorie. „A fost un meci greu pentru mine”.

A șaisprezecea cap de serie, Swiatek, se va confrunta cu Victoria Azarenka din Belarus. Azarenka a învins-o pe columbianca Camila Osorio cu 6-2, 6-4.

A doua cap de serie a Spaniei, Paula Padusa, a avansat cu o victorie cu 6-2, 6-1 asupra Alexandrei Sasnovich din Belarus. A treia cap de serie Arina Sabalenka din Belarus a învins-o pe chineza Shuai Zhang cu 6-2, 6-0, în timp ce a patra cap de serie grecească Maria Sakkari a învins-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova cu 6-3, 6-2.

Printre alte meciuri care au implicat jucători cap de serie, a 9-a cap de serie Ons Jabeur din Tunisia a învins-o pe australianca Alga Tomljanovic cu 7-5, 6-2, în timp ce americanca Jessica Pegula, pe locul 13, a câștigat într-o rundă împotriva ucrainenei Anhelina Kalinina.

READ  Încă o finală cu Carlos Yolo care sări la Cupa Mondială de la Baku

A 15-a cap de serie Coco Gauff a învins-o pe americanca Madison Pringle cu 6-2 6-4.