De asemenea, Marocul a ajutat gazdele să se califice în optimile de finală fotbal

De asemenea, Marocul a ajutat gazdele să se califice în optimile de finală  fotbal

În ultimul meci din faza grupelor Campionatului Africii Națiunilor, naționala Marocului a învins Zambia cu 1: 0 (locul 37, Hakim Ziyech), permițând astfel gazdei Coastei de Fildeș să se califice în optimile de finală.

Singurul gol al Marocului a fost marcat de Hakim Ziyech în minutul 37. În al doilea și ultimul meci din Grupa F, Tanzania și Republica Democrată Congo au egalat cu 0-0. Aceasta înseamnă că Maroc a ocupat primul loc în grupă cu șapte puncte, în timp ce Republica Democrată Congo s-a clasat pe locul al doilea cu trei puncte.

Zambia s-a clasat pe locul trei cu două puncte, dar în comparație pe locul trei a fost ultima din șase subgrupe. Cu toate acestea, primii patru clasați au continuat să termine pe locul al treilea: Guineea, Namibia, Mauritania și în final Coasta de Fildeș. Pe lângă Zambia, a fost eliminată și Ghana.

Ultima din grupa a cincea a fost echipa tunisiană, care a pierdut cu Namibia 0:1 și a egalat cu Mali 1:1 și Africa de Sud 0:0. Între timp, Tunisia a jucat în cinci din ultimele șapte finale ale Cupei Mondiale.

Grupa E a fost câștigată de Mali cu cinci puncte, în timp ce Lafe și Namibia au obținut patru puncte.

În optimile de finală, vor întâlni Angola – Namibia, Nigeria – Camerun, Guineea Ecuatorială – Guineea, Egipt – Republica Democratică Congo, Capul Verde – Mauritania, Senegal – Coasta de Fildeș, Mali – Burkina Faso și Maroc – Africa de Sud.

Egiptul a câștigat Campionatul Națiunilor Africane de desene animate de cel mai mare număr de ori din 1957 (7), dar titlul a fost apărat de Senegal, care a câștigat pentru prima dată în Camerun în urmă cu doi ani.

READ  Auger-Aliassime a avansat în runda a patra de la Australian Open învingându-l pe Serondolo