După ce a marcat la începutul și la sfârșitul meciului, campioana europeană Italia câștigă avânt pentru Comisia Europeană – Soccernet.ee

Naționala Italiei, care a făcut un scurt turneu în SUA, a învins Ecuadorul cu 2:0 în competiția națională extinzându-și, astfel, seria de neînvinsuri la patru.

Tricoșii albaștri, care au învins Venezuela cu 2-1 joi, și-au înlocuit întreaga formație de start. Noua formație de start a început bine când au luat conducerea în minutul trei. Federico Demarco a tras o lovitură liberă direct în perete de la o distanță de 25 de metri de poartă. De acolo, mingea a sărit în fața lui Lorenzo Pellegrini, iar jucătorul de la Roma a șutat mingea în corner.

Ecuador a atacat după un început prost, dar șansele Italiei au fost mai bune. Nicolo Zaniolo și Giacomo Raspadori nu au reușit însă să înscrie. Ecuador a avut cea mai bună ocazie în minutul 69 pentru Gonzalo Plata, care a driblat de la marginea suprafeței de pedeapsă adversă și a încercat să tragă mingea în acoperișul porții de acolo, dar portarul italian Guglielmo Vicario a blocat-o. În continuare, Pervis Estupinan a încercat, dar evenimentul său abia a ratat.

Ecuadorul a apăsat puternic în ultimele minute și a căutat egalarea, care a creat spațiu în spatele liniei sale de apărare. 90+4. În minutul 10, mijlocașul Inter Milano Nicolo Barella a profitat de minge pentru a bloca cu forță contraatacul.

Italia a pierdut ultima dată în fața Angliei în octombrie anul trecut. Apoi au învins Macedonia de Nord, au remizat cu Ucraina, au învins Venezuela și acum Ecuador. Înainte de meci, Ecuadorul a avut o serie de șase meciuri neînvinse, timp în care a câștigat împotriva Uruguayului și Chile, printre altele, și a remizat cu Columbia și Venezuela.

Italia – Ecuador 2:0 (1:0)