Saul a ratat cu puțin timp primele trei din Japonia

În etapa Japan Professional Tour, în care concurează în Japonia cele mai puternice echipe continentale și de amatori, spaniolul Jose Vicente Toribio a câștigat cu un timp de 2:20.45. El a fost înaintea japonezilor Yuki Ishihara (Shimano Racing; +0,00) și Kazuki Watanabe (Avenir Cycling Yamanashi; +0,02). Saul a trebuit să se mulțumească cu locul al patrulea, pierzând în fața câștigătorului cu trei secunde.

„Vremea a fost foarte rece și umedă, iar înainte de cursa mea, cursa feminină a fost anulată din cauza zăpezii”, a spus Saul. „Am parcurs circuitul de 7,2 km de 14 ori. „Au fost aproximativ 160 de alergători la start, dintre care 95 au ajuns la linia de sosire. „Pista a fost foarte alunecoasă și tehnică, așa că au fost multe căderi, unde am pierdut și patru dintre colegii mei.”

„În turul al șaptelea, am avut o problemă mecanică în care mașina de sprijin neutră trebuia să mă ajute, pentru că mașinile echipei nu aveau voie să circule în spatele nostru. „Am căzut în spatele grupului și a trebuit să-i ajung din urmă pe cont propriu. tot turul”, a continuat Saul. „În ultima tură, când era un grup Din vreo 30 de oameni în față, am decis că nu vreau să-l las la linia de sosire și am atacat pe cont propriu pe una din probele tehnice. pante. Alți trei călăreți au venit cu mine și am reușit să rămânem în fruntea grupului până la final. Dar până la urmă, am simțit eforturile anterioare în picioare și nu am putut intra în primii trei.”

Duminică, în Utsunomiya Kiyohara Criterion, Saul s-a clasat pe locul 20. Hayabusa Okamoto a luat victoria. El a fost urmat de Yuki Ishihara și Daiki Magusaki.

READ  Doi regi impulsionează meciurile cheie din Liga Campionilor pe pământ uman - Soccernet.ee

Frank Aaron Ragiello (Dev. Team dsm-firmenich PostNL; +0,54) a ocupat locul 10 la Wim Hendriks Award organizat în Olanda. Cel mai bun a fost belgianul Lars Vanden Heede (Soudal Quick Step Defo Team; 3:52.47). Pe podium au ajuns și olandezul Hope Artz (Wanty-ReUz-Technord; +0,00) și belgianul Milan De Ceuster (Lotto Dstny Dev.; +0,17).

Ken Post (Rayon d'Argent; +0,38) a ocupat locul 18, iar Atz Olema (Rayon d'Argent; +0,44) a terminat pe locul 22 în fruntea cursei franceze de șase kilometri Freddy Orsel's Memorial. Cel mai rapid a fost francezul Mathieu Pellegrin (CSCA Proprete 2000; 7.30), urmat de compatrioții Cedric Monge (UV Marie-Galante; +0.12) și Damien Ourcel (TVCC Capesterre-Beau; +0.16).

În faza grupelor de 109,1 km, Post (+12.27) a ocupat locul 19 și Olima (+13.40) pe locul 22. Călăreții francezi Benjamin Le Ney (Uni Sport Lamentinois; 3:06.00) și Damien Orcel (TVCC Capesterre-Beau, +0.00) pe locul doi. Triplă victorie și Axel Thair (Madras Cycling Team; +0,03).