Echipa U-19, care a preluat conducerea cu golul lui Kalimullen, a ajuns să piardă în fața Moldovei – Soccernet.ee

Naționala Estoniei U-19 a încheiat cantonamentul desfășurat în Turcia cu o înfrângere dureroasă, pierzând cu 1:2 față de omologul său din Moldova, scrie el. jalgpall.ee.

Estonia a petrecut cea mai mare parte a meciului în față: golul lui Maxim Kalimullen i-a adus Estoniei în avantaj cu 1-0 în minutul 19, dar în ultimele minute ale meciului Moldova a întors rezultatul în favoarea lor: Sandu Roman a marcat în minutul 86. Artur Prensyan în minutul 90

În ciuda înfrângerii, antrenorul naționalei Estoniei, Alu Paringrup, a văzut pozitiv în meci. „Am făcut un joc foarte decent, disciplinat și corect, din păcate până în ultimele minute”, a lăudat Baringrup. „Am mers cu 1-0, iar adversarul a jucat atunci urmăritor și am încercat să continuăm cu lucrurile convenite. Nu am avut suficientă forță pentru a marca noi înșine al doilea gol – adversarul și-a riscat și am pierdut. Șansele am avut. Până la urmă, am marcat două goluri – dintre care unul a fost „Din suprafață deschisă într-o situație de meci, ai putea spune chiar că a fost un gol ghinionist dintr-un șut în fața porții. Dar al doilea gol a fost un neașteptat. lovitură de la distanţă care a lovit direct transversala. Un gol foarte frumos.”

În urmă cu trei zile, echipa U19 a pierdut cu 3:0 în fața Macedoniei de Nord. Au fost aplicate concluziile și lecțiile învățate din acel meci împotriva Moldovei. „Puteți vedea din ochii jucătorilor că meritam să câștigăm astăzi – din păcate, am suferit o pierdere dureroasă. În același timp, sunt mulțumit de reacția jucătorilor la meciul anterior, deoarece a trebuit să obținem elementele de bază. corect din nou.” „În apărare. La acest nivel, toate echipele sunt capabile să joace și să profite de situațiile în care adversarul își pierde echilibrul.”

READ  România și Japonia anunță un secol de diplomație la locul podului

Pentru Barengroup a fost potrivit ca turneul din Turcia să fie în formatul unei serii de calificare CE, cu trei meciuri jucate într-o perioadă scurtă de timp. „În acest sistem, lucrurile foarte mici pot avea un impact. Am fost pedepsiți pentru o oarecare neglijență. Dacă ar fi fost un turneu opțional, ar fi existat șansa de a progresa sau de a intra în primii doi. Dar nu suntem îngrijorați, în general, am făcut meciuri bune, multă Informare și o bună imagine de ansamblu asupra echipei.”

Echipa de tineret U19 a jucat trei meciuri în cantonamentul turc: echipa turcă U19 a fost învinsă la început cu 2:1, iar Macedonia de Nord a pierdut 0:3 între cele două meciuri. După aceea, Campionatul Baltic așteaptă echipa U19 în iunie. Adversarii, ora și locația turneului de selecție pentru Campionatul European vor fi decise în toamnă, când UEFA va trage la sorți subgrupele.