Etapa de biliard a Cupei Mondiale de Rugby culminează cu un meci de tip „față sau pauză” între Japonia și Argentina

AP
Jucătorii japonezi se înclină în fața fanilor după meciul din Grupa D de la Cupa Mondială de Rugby împotriva Samoa, la Toulouse, Franța, pe 28 septembrie.

Formația din sferturile de finală a Cupei Mondiale de Rugby va fi finalizată duminică după meciurile din etapa finală.

Pare sigur că Fiji va rămâne în Franța pentru faza eliminatorie. Cea mai importantă întrebare este cine se va califica și din Japonia și Argentina în sferturile de finală.

Acesta este, fără îndoială, cel mai mare meci al zilei, cu două echipe care vor fi greu de despărțit urmând un potențial sferturi de finală împotriva Țării Galilor.

Japonia și Argentina au fost învinse destul de confortabil de câștigătoarea grupei Anglia și, de asemenea, au învins curajoasa Samoa și au învins cu ușurință Chile. Acum ei se înfruntă în timp ce Japonia încearcă să ajungă în sferturile de finală la rând, iar Argentina caută să revină în această etapă după absența sa în 2019.

Ei sunt la egalitate la puncte, așa că este un joc câștigător sau câștigător la Nantes.

Tonga și România se vor întoarce cu siguranță în patria lor și se vor întâlni la Lille căutând prima victorie într-o grupă foarte dificilă care a inclus Africa de Sud, Irlanda și Scoția.

Portugalia se înclină în fața Fiji, care – interesant pentru neutri – are încă multe de oferit la Cupa Mondială de Rugby.

Japonia vs. Argentina (Argentina conduce cu 5-1 la general, 1-0 la Cupa Mondială a Cluburilor)

Caracterul octanic al acestui meci face ca Japonia să adopte o abordare samurai în timpul antrenamentului și a discuțiilor pe echipă săptămâna aceasta. În secolele trecute, acești războinici pricepuți au intrat în luptă într-un scenariu „ucide sau fii ucis”, iar Keita Inagaki a subliniat acest lucru în această săptămână.

READ  Medicii polonezi anunță un protest care va avea loc cu două săptămâni înainte de alegeri

„El a vorbit despre cum ar fi vremea samurailor, în care odată ce am scos sabia, a fost să mori sau să mori”, a spus managerul echipei japoneze Yuichiro Fujii despre Inagaki.

Antrenorul Japoniei Jimmy Joseph va selecta 14 dintre cei 15 jucători care au participat la victoria cu 28-22 în fața Samoei, cu Siusaya Fifita înlocuindu-l pe John Nyikapola pe aripa stângă în singura schimbare, în timp ce antrenorul Argentinei Michael Cheika are o sarcină mai mare de îndeplinit.

El a mers cu Santiago Carreras în fața lui Nicolas Sanchez la jumatate de zbor, ca parte a 11 schimbări de la victoria cu 59-5 împotriva Chile weekendul trecut.

Argentina este clasată mai sus decât Japonia (9 la 12) și are un ușor avantaj prin faptul că, dacă rezultatul este o egalitate, Pumasi sunt mai probabil să se califice, deoarece au o diferență superioară de puncte. Desigur, înscrierea a patru încercări pentru a obține un punct în plus pentru un atac poate intra în ecuație.

Tonga vs. România (2-2 în general, prima întâlnire în RWC)

Aceste două echipe se numără printre cele patru echipe care nu au primit încă un punct în acest turneu, deși asta se va schimba cu siguranță pentru una dintre ele.

Tonga și România au jucat în opt finale ale Cupei Mondiale de rugby fiecare și ambele au câștigat cel puțin un meci în șase dintre campaniile lor în faza de grup. Pentru Tongia, trebuie să se întoarcă în 2003, ultima dată când nu au reușit să câștige un meci în turneu.

„România este echipa care nu cedează, fie că ești cu 40 sau 50 de puncte înainte, ei vor continua să vină la tine”, a spus fanul Tonga Ben Tamifuna. „La fel ca noi, România va căuta să încheie această campanie în forță.”

READ  Cea mai puternică bancă centrală din lume oferă Băncii Angliei o acoperire pentru a crește ratele dobânzilor | Știri de afaceri

Luna trecută a fost deosebit de dureroasă pentru România, care a acordat 82 de puncte Irlandei, 76 Africii de Sud și 84 Scoției. Tonga a primit o medie de 51 de puncte împotriva celor trei echipe.

„Oricine era aici ar fi suferit psihic după aceste înfrângeri. Încercăm să ne revenim”, a spus antrenorul atacantului României, Mihejci Lazăr. „Este șansa noastră de a arăta că știm să jucăm rugby”.

Fiji vs. Portugalia (Fiji conduce cu 2-0 în general, prima întâlnire în RWC)

Fiji a făcut toată munca grea. Acum, în finala grupei C de la Toulouse, națiunea din Pacific trebuie să-și dea seama de treburile sale împotriva celei mai proaste echipe cu care se va confrunta într-o Cupă Mondială de Rugby pentru a ajunge în sferturi de finală pentru prima dată din 2007 și doar pentru a treia oară. .

Cu toate acestea, Portugalia este capabilă să surprindă și să joace un rugby interesant, așa cum a demonstrat în emoția 18-18 cu Georgia de luna trecută – apropiindu-se de prima lor victorie la Cupa Mondială de Rugby – și Portugalia. S-a luptat cu o înfrângere cu Australia cu 34-14 weekendul trecut.

O remiză sau orice fel de victorie ar face ca Fiji să treacă peste Australia și ar putea termina pe locul al doilea în spatele Țării Galilor. Asta înseamnă o ciocnire în sferturi de finală împotriva Angliei, pe care au învins-o la Twickenham în pregătirea Cupei Mondiale de Rugby.