Fenerbahce aproape că a arătat că poate juca fotbal în ciuda tot felul de probleme – Soccernet.ee

Clubul turc din Super League, Fenerbahce, care a făcut o mulțime de titluri în ultima perioadă, a fost în pragul unei alte povești emoționante când a ratat șansa de a face o revenire miraculoasă în sferturile de finală ale Ligii conferințelor. Aston Villa i-a redus la tăcere pe fanii entuziaști din Lille.

Recent, Fenerbahce a atras atenția în principal în Turcia, în timp ce întreaga lume urmărește și ea. Ultima dată a fost o dispută cu federația locală, care nu a fost dispusă să amâne finala Supercupei pentru ca Fenerbahce să se pregătească mai bine pentru Liga Conferințelor. Astfel, în meciul de cupă de duminică, echipa sub 19 ani a fost trimisă pe teren, al cărei meci a durat aproximativ un minut. Segados nu a scăpat de pedeapsă, iar clubul a fost amendat puternic.

Atunci ar fi apă de pe gâscă Fenerbahce Ar fi grecii Olimpiacos Pierdut în sferturile de finală ale turneului de conferință. De altfel, în deplasare, au avut o problemă în prima mutare: adversarul a trecut în avantaj în minutul opt, pentru că pasa panicată a lui Caglar Soyuncu a ajuns în zona foarte periculoasă din spatele suprafeței de pedeapsă și de acolo la poartă în câteva secunde. După jumătate de oră, adversarul nu a reușit să egaleze scorul printr-un atac din tranziție.

Repriza a doua a venit la fel ca prima. În minutul 57, Olympiacos a condus cu 3:0, iar Fenerbahce a greșit încă o dată când a fost sub presiune la un moment dat în posesie, iar apoi nu a mai fost nici un salvator de la Dominik Livakovic. Fenerbahce, aflat într-o situație foarte critică, a găsit puterea de a răspunde. În minutul 68, ei au reușit să reducă deficitul cu o lovitură de pedeapsă, iar câteva minute mai târziu mingea a fost lovită în poartă în joc deschis. Astfel, ultimul sfert de oră a fost tensionat, dar sec în ceea ce privește rezultatul, ceea ce înseamnă că Olympiacos a reușit să câștige cu scorul de 3:2.

READ  Liga de Futsal revine din pauza echipelor cu meciuri între vecinii de masă | fotbal

Vila Aston El continuă pe terenul său cu o victorie 100%, chiar dacă victoria este obținută noapte'ist. Startul a început în minutul 13, când căpitanul John McGinn a tras mingea în careu dintr-o lovitură de colț, iar Ollie Watkins, care a făcut o cursă puternică, a trimis mingea cu capul acasă. Tânărul de 28 de ani a devenit astfel unul dintre cei mai puternici atacanți: în sezonul curent, a marcat 25 de goluri în toate ligile.

Lille nu a fost deloc mulțumit de pierdere. Zece minute mai târziu, Emiliano Martinez a fost nevoit să zădărnicească efortul lui Idun Zegrova din colțul suprafeței de pedeapsă. În prima repriză, Bafodi Diakite și Jonathan David au reușit să joace și individual, dar portarul, care a fost declarat campion mondial în 2022, a rămas în urmă. În total, a avut de înfruntat șapte șuturi pe poartă, cu coechipierul său de cealaltă parte a terenului încercând să oprească patru încercări.

Pentru Aston Villa, situația a devenit mai confortabilă după pauză. În minutul 56, s-a jucat pentru scurt timp o lovitură de colț și Leon Bailey i-a pasat lui McGinn din spatele suprafeței de pedeapsă, șutul său scăzut căzând în plasă. Căldura a revenit în minutul 84 sub forma golului lui Diakite. Aceasta a fost limita pentru Lille în deplasare, așa că acasă trebuie să înceapă să recupereze înfrângerea de 2:1.

READ  100 de momente sportive | Jumătatea de aur a duelului diverse

Victoria Plzen Și Fiorentina A jucat la egalitate 0:0. Clubul Brugge Sai PAOK-Depășirea minimului de câștig de la golul din minutul 6. Succesul ar fi putut fi mai sigur dacă Dominik Kotarski, în vârstă de 24 de ani, nu ar fi salvat lovitura de pedeapsă a lui Igor Thiago.

rezultate:

Olympiacos – Fenerbahce 3:2 (2:0)
8. Kostas Fortounis, 32. Stefan Jovetic, 57. Cekinho – 68. Lovitură de pedeapsă. Dušan Tadic 74. Irfan Can Kahveci

Viktoria Plzeň – Fiorentina 0:0

Aston Villa – Noapte 2:1 (1:0)