Golul târziu al lui Bellingham i-a adus pe Real Madrid, câștigătorii El Clásico-ului, înapoi în pragul titlului fotbal

Golul târziu al lui Bellingham i-a adus pe Real Madrid, câștigătorii El Clásico-ului, înapoi în pragul titlului  fotbal

Meciul de fotbal dintre Real Madrid și Barcelona, ​​​​sau El Clásico, a fost câștigat pentru a treia oară în acest sezon de clubul capitalei, care a avut și o mână pe campionat.

Cei mai apropiați urmăritori ai lui Real Madrid, Barcelona au luat conducerea în minutul șase al meciului din La Liga de duminică, când Andreas Christensen a urcat deasupra pentru o lovitură de colț, dar 12 minute mai târziu, partenerul său central Pau Coupars a fost huiduit pentru un fault oarecum controversat. Vinicius Junior a transformat lovitura de pedeapsă ulterioară.

Barcelona a luat conducerea pentru a doua oară în minutul 69: șutul lui Lamin Yamal pe partea dreaptă a fost blocat de portarul ucrainean al lui Real Andriy Lunin, dar fundașii lui Real nu au putut să răspundă la revenire, iar Fermin Lopez a tras în plasă.

Lucas Vazquez, care a primit o lovitură de pedeapsă în prima repriză, a egalat în minutul 73 după o centrare scăzută a lui Vinicius, iar Bellingham, care a excelat în acest sezon, a marcat cele trei puncte pentru candidații la titlu în primul minut suplimentar. meci. Internaționalul Angliei a marcat 17 goluri cu Real Madrid în primul său sezon în Premier League engleză. Real Madrid și Barcelona au jucat pentru a treia oară în acest sezon, clubul capitalei câștigând toate de trei ori.

Atletico Madrid, a patra echipă din clasament, a suferit o înfrângere șoc duminică când a pierdut cu 0-2 în fața Alaves, care ocupă locul 13, Villarreal a remizat 2-1 cu Almeria, care a încheiat meciul cu zece oameni, în timp ce Getafe și Real. Sociedad la egalitate 1-1.

Real Madrid are 81 de puncte cu șase runde rămase în sezon, înaintea Barcelonei cu 11 puncte, și a Girona, surpriza din acest sezon, cu 13 puncte. La rândul său, Atletico este în urmă cu nouă și, respectiv, șapte puncte pe cluburile catalane.

READ  Înotătorul vedetă român David Popovici studiază psihologie la Universitatea din București