Inapoi sus! Real Madrid, care a jucat în minoritate, va încheia 2023 în fruntea La Liga – Soccernet.ee

Inapoi sus!  Real Madrid, care a jucat în minoritate, va încheia 2023 în fruntea La Liga – Soccernet.ee

Real Madrid, de 35 de ori campioană a Spaniei, a revenit în fruntea clasamentului când l-a învins pe Deportivo Alaves, care a revenit în Premier League pentru acest sezon, cu 1:0 în deplasare.

Înainte de meci, stadionul lui Alaves, care are o capacitate de 20.000, a fost umplut cu sandvișuri cu șuncă Mendizorroza. Într-un gest sincer, ei au ținut să mulțumească suporterilor echipei, care au putut să-și vadă pentru ultima dată echipa favorită acasă în acest an.

Primele trei sferturi de oră ale lui Hogany s-au încheiat cu două goluri goale, deși atât echipa gazdă, cât și oaspeții au înregistrat două șuturi pe poartă. Ştafa a fost în mâinile lui Real Madrid timp de 65 la sută din joc, dar Alaves nu a fost descurajat, deoarece contraatacurile lor au fost rapide şi ascuţite. Cea mai periculoasă ocazie a lui Real Madrid a venit în minutul 38, când Federico Valverde a tras un șut către poarta adversă, dar Antonio Severa a blocat-o cu o frumoasă săritură de tigru.

La începutul reprizei secunde, Real a primit o lovitură grea când fundașul central Nacho Fernandez a călcat pe călcâiul unui jucător de la Alaves, lăsându-i pe colegii săi în minoritate. Inițial, arbitrul Isidro Díaz de Mira i-a arătat căpitanului Real un cartonaș galben, dar după ce VAR a preluat controlul, acest cartonaș a fost colorat în roșu. Pentru Nacho, aceasta a fost a doua sa distrugere din sezon.

Au urmat aproape 20 de minute de pasare a mingii fără rezultat, până când extremul Realului Rodrigo a încercat să decidă singur jocul – brazilianul a intrat în suprafața de pedeapsă a adversarilor, a depășit doi apărători și a învârtit mingea spre colțul diagonal, dar acest eveniment a ratat de puțin. . Poștă.

READ  Obțineți program și urmăriți streaming live în India

Real Madrid, în mijlocul a zece oameni pe teren, căuta modalități de a sparge apărarea lui Alaves în ultimele minute ale meciului. Capitalei a avut nevoie de o singură oprire, când Lucas Vazquez, care a intrat în suprafața de pedeapsă în a doua prelungire, a tras mingea în plasă dintr-o lovitură de colț.

Siria neînvinsă a lui Real Madrid a crescut la 12 meciuri și va fi eliminată în 2023, deoarece echipa lider din La Liga, Alaves, care a adunat 16 puncte, se află pe rândul al 16-lea. Premier League spaniolă se va relua pe 2 ianuarie a noului an.