Jefimova a ajuns cu siguranță în finală în evenimentul principal | înot

Jefimova a ajuns cu siguranță în finală în evenimentul principal |  înot

În competiția de înot la nivel înalt de la Stockholm, șase estonieni vor concura în finala de seară din ultima zi a competiției. Eneli Jefimova, care a câștigat locul șase la 100 m bras la campionatele mondiale de anul trecut, nu a avut nicio problemă să-și răscumpere biletul la finala la această disciplină.

Jefimova a parcurs două lungimi de bazin într-un timp de 1:07.70, al treilea cel mai bun rezultat la înotul preliminar. „Înotul preliminar a fost similar cu weekendul trecut la Helsinki, unde am făcut tot ce am putut”, a spus înotătorul de 17 ani, care a stabilit un record de 1:07.75 în Finlanda.

„Tactica mea la 100 m, ca regulă generală, a fost să fac 20 de lovituri pe lungimea primului bazin și 25 de lovituri înapoi. A doua jumătate a mea este foarte asemănătoare cu specialiștii de 200 m, așa că poate ar trebui să alerg mai mult înapoi, dar am să alerg mai mult înapoi, dar a doua jumătate a mea este foarte asemănătoare cu specialiștii de 200 m, așa că poate ar trebui să alerg mai mult înapoi, dar trebuie să alerg mai înapoi”, a spus Gefimova. „Acesta este pentru a testa diferite tactici înainte de cursa pentru titlu. Seara putem încerca.”

Olandeza Tess Schouten, câștigătoarea probei de 200 de metri bras cu un timp de 1:07.22, a fost cea mai rapidă din turul de calificare. Suedeza Sophie Hansson a fost cu puțin înaintea estoniei cu un scor de 1:07.61. Maria Romanjuk și-a recâștigat locul în finală clasându-se pe locul opt.

Ralf Trepontsov, care a fost duminică la 0,08 secunde de recordul Estoniei (22,32) la proba de 50 de metri liber, a fost ceva mai lent luni dimineața, dar va mai avea o șansă în finala de seară. Înotătorul de 29 de ani din Lääne-Virumaa a alergat pe lungimea bazinului într-un timp de 22.78, ceea ce l-a dus în finală pe locul cinci.

READ  Calificări la Euro 2024: Cine se poate califica în această săptămână?

„Ieri am început într-un ritm foarte mare, iar până la urmă ritmul a scăzut foarte scăzut. Azi am înotat toată distanța într-un ritm constant, dar așa-numitul ritm ideal al loviturii ar trebui să fie puțin mai mare”, a spus Trepontsov. , care anul trecut a revenit la sporturile majore după o pauză de ani.

„Doar al doilea meu 50 de metri într-o baie lungă de mulți ani, încă învăț senzația și înotul pentru această distanță. Astăzi înotul de dimineață a fost foarte ușor, ceea ce este foarte pozitiv și știu că am un timp mai rapid decât 22.40 am am înotat ieri, dar trebuie să ajung la Detalii seara.

Olandezul Tom de Boer a arătat cea mai bună viteză în calificări cu un timp de 22,05 secunde, iar recordul său personal este de până la 21,58 secunde. Daniil Zaitsev, care a făcut al optulea cel mai bun timp dimineața, 22.95, va începe în finală ca al doilea eston.

Printre alți estonieni, Artur Tobler a ajuns în finala de seară, arătând al șaselea rezultat al zilei la proba de 200 m mixt. Krygor Zirk, care a câștigat deja trei medalii la aceste competiții, va sări în apă seara. Își va începe competiția laterală, și anume cursa de 800 de metri liber, care este considerată finală directă.