Jucătorii de hochei finlandezi de tineret au ajuns în semifinalele Campionatului Mondial, care a început prost pentru hochei pe gheață

Echipa finlandeză de hochei pe gheață sub 20 de ani, care a început turneul cu două înfrângeri, a ajuns în semifinalele turneului de la Cupa Mondială, dar favoriții Canada s-au limitat la sferturile de finală.

Naționala Finlandei a început turneul de la Göteborg pierzând în subgrupă cu Canada 2:5 și Germania 3:4. Apoi Letonia a fost învinsă cu 4:0 și după o serie de aruncări libere, gazda Suedia a fost învinsă și ea cu 5:4.

Aceasta înseamnă locul doi în Grupa A după Suedia și Canada și un sfert de finală împotriva Slovaciei, care a pierdut în prelungiri marți cu 4:3 (0:1, 1:0, 2:2, 1:0).

Finlanda ar fi putut decide soarta meciului chiar și în timpul normal, pentru că golul lui Aleksantiri Kaskimaki cu 1:34 rămas le-a oferit un avans de 3:2, dar cu 44 de secunde înainte de a suna sirena, Filip Mazar a egalat.

Nu a durat însă mult până când finlandezii au marcat golul victoriei în prelungiri – în secunda 24, Jiri Lasila, coechipierul lui Robert Roba, a trimis mingea în cușca slovacă.

În mod surprinzător, Canada a fost eliminată din competiție în sferturile de finală, pierzând în fața Cehiei cu 2:3 (0:2, 2:0, 0:1).

Canada a pierdut cu Suedia cu 0-2 în faza grupelor, dar a câștigat celelalte trei meciuri cu cel puțin trei goluri, inclusiv Letonia cu 10-0.

Dar ei au urmat Cehia cu 0:2 în prima treime și, în ciuda egalității în repriza a doua, golul lui Jakub Stankel, la doar 11 secunde rămase, le-a asigurat cehilor un loc în jocurile pentru medalii.

Canada este conducătorul acestei grupe de vârstă, câștigând cinci din ultimele nouă Cupe Mondiale U-20, inclusiv cele două ediții anterioare. Cu toate acestea, au fost eliminați din semifinale doar pentru a treia oară în ultimul sfert de secol.

READ  Live: Va avansa Sillamäe în semifinale sau Narva va egala seria? (Celmet conduce 5:1!) - Soccernet.ee

Suedia, liderul Grupei A, a avansat cu două goluri împotriva Elveției, dar Elveția a egalat în ultima treime. Totuși, în minutul șase al prelungirilor, Axel Sandin-Bjelica a obținut un avantaj numeric și a trimis Suedia în turul al patrulea cu scorul de 3:2 (2:0, 0:1, 0:1, 1:0).

Sferturile de finală din SUA s-au dovedit a fi cele mai ușoare, Letonia fiind învinsă cu scorul de 7:2 (3:1, 3:0, 1:1). Gaby Perrault a contribuit la performanța învingătorilor cu două goluri și un assist.

Statele Unite ale Americii, Finlanda, Suedia și Cehia se vor întâlni în semifinale.