Kryptonite de trei ori. Roma învinge Feyenoord pentru al treilea sezon la rând – Soccernet.ee

Kryptonite de trei ori.  Roma învinge Feyenoord pentru al treilea sezon la rând – Soccernet.ee

Roma și-a recăpătat calificarea în optimile de finală din Europa League învingând Feyenoord într-o întâlnire tensionată la penalty-uri.

Roma și Feyenoord se cunosc de mult timp, s-au confruntat pentru al treilea sezon european la rând. Tonamolo a fost învins în finala Ligii Conferințelor, cu Roma în urmă (ajutată și de penalty-uri), iar anul trecut s-au întâlnit în Europa League, tot acolo italienii au câștigat revanșa în prelungiri.

Meciul de deschidere al celui de-al treilea meci s-a încheiat la egalitate 1:1, iar în reluare s-a ajuns în aceeași situație, deja în primul sfert de oră: zece minute mai târziu, Lorenzo Pellegrini a răspuns la golul de deschidere al lui Feyenoord Santiago Giménez în al cincilea. minut. minut.

Departajarea a rămas și a rămas, iar prelungirile nu au adus claritate nici. La loviturile de departajare, Romelu Lukaku a fost faultat de romani, dar a fost singurul soldat ghinionist din echipa sa – Feyenoord, in schimb, a ratat doua lovituri, cand atat David Hanko, cat si Alireza Jahanbakhsh au avut probleme.

Nikola Zalewski a transformat a cincea lovitură de pedeapsă a Romei, iar Roma a înregistrat a treia victorie în trei meciuri europene consecutive. Răzbunarea lui Feyenoord va trebui să aștepte viitorul – anul viitor, judecând după modelul de până acum.

În alte meciuri s-au pregătit și artificii adecvate: campioana Azerbaidjanului, Karabah, a marcat două goluri în prelungiri și a eliminat Braga din competiție. Sparta Praga și-a răsturnat înfrângerea de 2:3 cu Galatasaray în meciul de deschidere, cu o victorie de 4:1.

rezultate:

Roma – Feyenoord

Rennes – Milano 3:2 (1:1), La total, Milan a câștigat cu 5:3
11., 54. Pen. 68. Pixul. Benjamin Borregod – 22. Luka Jovic, 58. Rafael Leao

READ  Carlsen câștigă Super United Rapid și Blitz Croația, așa că a alunecat pe locul patru

Freiburg – obiectiv 3:2 (0:2; 2:2; 3:2), Pe parcursul celor două meciuri, Freiburg 3:2
67, 90+2. Roland Salai 99. Michael Gregoritsch – 28. David Pereira da Costa 45+2. Eli este slab

Sporting Lisabona – Bern Young Boys 1:1 (1:0), În rezumatul celor două meciuri, Sporting a condus cu 4:2
13. Victor Jeukeris – Pen 84. Silveri Gianvola

Lovitură de pedeapsă ratată: 57. Victor Guikiris (Sporting)

Toulouse – Benfica 0:0, Benfica conduce cu 2:1 la general

Karabakh – Braga 2:3 (0:0; 0:2; 1:2), În totalul celor două meciuri, Karabakh a avansat cu scorul de 6:5
102. Matei Silva, 120+2. 70. Roger Fernandez, 83. Alvaro Só, 115. Simone Panza

Îndepărtarea: 57. Elvin Kavargolijev (Karabah)

Sparta Praga – Galatasaray 4:1 (1:1), La total, Sparta a condus cu 6:4
8. Angelo Preciado, 74. Endret Tucci, 80. Lukas Haraslin, 90+6. Jean Kushta – 16. Abdul Karim Al Bardaksi

Îndepărtarea: 68. Can Ayhan (Galatasaray)

Marsilia – Șahtior Donețk 3:1 (1:1), Pe parcursul celor două meciuri, Marsilia 5:3
23. Pierre-Emerick Aubameyang (74). Ismaila Sarr (81). Geoffrey Kondogbia – 12 penalty-uri. Georgi Sudakov