Mari-Liis Mõttus a început sezonul în Cipru cu locul cinci

Olandeza Anne Terpstra (Ghost Factory Racing) a ocupat primul loc cu un timp de 1:22.58. Ea a pierdut în fața cehiei Jitka Kavelica (Gapp System – Kolofix MTB Racing Team) în 38 de secunde și a compatriotului ei Lotte Koopmans (KMC Ridley MTB Racing Team) într-un minut și 30 de secunde. Mituts era cu nouă minute și o secundă în spatele câștigătorului.

„Deoarece era primul start al sezonului, nu ne puteam aștepta la nimic. În plus, am fost „norocos” săptămâna trecută și m-am îmbolnăvit puțin”, a spus Mutos. „Traiul în Cipru este din ce în ce mai bine pe zi ce trece.”

„Pot fi mulțumit de competiție. Am condus egal și nu am lăsat ritmul”, a continuat Motos. „Primele au mers pe drumuri separate la start, iar două femei au încercat să treacă înainte, dar nu a fost. Cu mult timp înainte să se întoarcă mai târziu să se întâlnească. Până în al treilea tur, am urcat pe al cincilea, dar era doar un diferență de 15-20 de secunde. După prima urcare a circuitului, locul al șaselea mă urmărea deja, dar la următoarea coborâre, decalajul a crescut din nou brusc. Am înțeles că celălalt a devenit dificil. Mi-am mărit viteza și la următoarea urcare distanța a devenit mai mare. În ultima tură, era clar că urma să ajungă locul cinci și am crezut că este cel mai bun lucru pe care îl puteam face.”

Momtos va concura în Cipru sâmbătă și duminică.

READ  Conor Gallagher speră să imite ascensiunea rapidă a lui Mason Mount pe vârf