Liderul Ligii Germane, care a avut din nou probleme cu Azerbaidjanul, a reușit să treacă muchia cuțitului fotbal

Liderul Ligii Germane, care a avut din nou probleme cu Azerbaidjanul, a reușit să treacă muchia cuțitului  fotbal

În Liga Europeană de Fotbal din acest sezon, liderii ligii germane Bayer Leverkusen, care a continuat să-și mențină recordul de neînvins în acest sezon, și-au asigurat locul în sferturile de finală datorită a două goluri în prelungiri.

În meciul desfășurat la Baku în urmă cu o săptămână, Bayer a egalat 2:2 cu Qarabag în al doilea minut în plus al meciului, când Patrik Schick, atacantul naționalei Cehe, a dat peste cap echipa gazdă. Același bărbat a devenit joi principalul erou al clubului german.

După o primă repriză negativă, Qarabag a avansat cu 2-0 în minutul 67 grație golurilor lui Abdullah Zubair și Juninho, în timp ce oaspeții au jucat cu zece jucători mai bine de jumătate de oră, în timp ce Elvin Kavarkulliev a primit cartonaș roșu în minutul 62.

Jeremy Frimpong a redus deficitul gazdelor la nu mai puțin de cinci minute mai târziu, dar salvarea era așteptată 90+3. Până în momentul în care Cech a împins centrarea scăzută a lui Alejandro Grimaldo în plasă la pentagon. Patru minute mai târziu, campionul mondial Exequiel Palacios a trimis o centrare măsurată la stâlpul din spate, unde Cech a reușit cu capul acasă și ia oferit lui Leverkusen o victorie de 3:2.

Leverkusen, care se desfășoară la un nivel excelent în acest sezon, nu a simțit niciodată amarul înfrângerii și a încheiat 37 de meciuri consecutive cu egalitate sau victorie.

Liverpool a început manșa secundă cu Sparta Praga în fața suporterilor de acasă cu o adevărată putere de foc, deoarece golurile lui Darwin Nunez, Bobby Clarke, Mohamed Salah și Cody Jakpo le-au adus în avantaj cu 4-0 în minutul 14. Oaspeții au marcat un gol înainte. pauză, dar Dominik Szoboszlai și Jakpo au dus-o la 6: 1 în minutul 55, care a încheiat meciul. Liverpool a câștigat ambele meciuri cu scorul de 11-2.

READ  Simona Halep, fostă numărul unu, s-a căsătorit în România

West Ham United, care a pierdut meciul de deschidere cu 0-1 în deplasare, a marcat cinci goluri fără răspuns împotriva lui Freiburg în reluare, iar Atalanta l-a eliminat din competiție pe marele club portughez Sporting cu o victorie cu 2-1.