10 zile până la meci | În finala Supercupei feminine, Parno JK și Talina Flora au câștigat cele mai multe ori

10 zile până la meci |  În finala Supercupei feminine, Parno JK și Talina Flora au câștigat cele mai multe ori

Până acum, atât Tallinna FC Flora, cât și Pärnu JK au câștigat finala Supercupei dintre campionii Estoniei și de șapte ori câștigători de cupe, odată ce echipa feminină a JK Tallinna Kalevi a ridicat cupa.

Supercupa feminină a avut loc pentru prima dată în 2009, când s-au înfruntat campioana în apără Tallinna FC Levadia și câștigătoarea cupei Tallinna FC Flora. După o primă repriză egală, Flora și-a arătat superioritatea în al doilea sfert de oră, câștigând meciul cu 3-0.

Anul următor, aceleași echipe feminine au concurat pentru Supercupă, iar Talina Flora a ridicat trofeul pentru a doua oară. După ce a condus cu două goluri în primele 19 minute, Flora i-a permis lui Livadia să marcheze un gol în repriza secundă, dar la finalul meciului, echipa a obținut o victorie solidă 4:1 asupra adversarei.

În 2011, finala Supercupei a avut o ciocnire între campionii Estoniei Pärnu JK și Flora Tallinn. După ce prima repriză s-a încheiat la egalitate 1:1, rezultatul meciului a fost decis de un gol al echipei feminine Pärnu în minutul 80, după care Pärnu JK a câștigat primul titlu de Supercupă.

După prima victorie, a început epoca echipei feminine Pärnu JK, după care s-au mai câștigat șase titluri consecutive de Supercupă. În 2011, Pärnu, care a câștigat tripla de aur, adică campionatul, cupa și Supercupa feminină, a devenit a doua echipă feminină care a câștigat Supercupa pentru a doua oară în 2012. În finală, Nõmme JK Kalju a fost învinsă decisiv. , marcând cinci goluri fără răspuns pentru ei. Pärnu a câștigat cu același rezultat și în 2013, când a învins-o pe FC Livadia din Tallinn.

În 2014, câștigătoarea Supercupei a fost decisă pentru prima dată la penalty-uri. Meciul dintre Pärnu JK și Tallinna Flora s-a încheiat la egalitate 1:1 după timpul regulamentar, iar echipa feminină Pärnu a arătat o performanță mai bună la loviturile de departajare, învingând adversara cu scorul de 3:0.

READ  Zelensky spune României că este în joc pacea europeană – diplomația – războiul în Ucraina

2015 a adus o nouă pereche finală, când Pärnu JK și Tartu JK Tammeka s-au confruntat. Pärnu JK a luat avans de două goluri într-un sfert de oră și a câștigat Supercupa pentru a cincea oară cu scorul de 5:1.

Pentru prima dată în 2016, pe lângă câștigătoarea turneului, în finală a ajuns și echipa feminină care a terminat pe locul secund în ligă. Anterior, sistemul aplica că, dacă campionul și câștigătorul cupei se dovedeau a fi aceeași echipă, echipa care pierdea în finala cupei avea dreptul de a juca în Supercupă. În ultimii cinci ani, acest lucru a însemnat că Supercupa a fost o repetare a finalei cupei, Pärnu GK reușind să câștige atât campionatul, cât și cupa de fiecare dată. Așa că anul acesta, Pärnu GK și Tallinna Flora, care au terminat primul și, respectiv, al doilea în ligă, s-au înfruntat, iar prima a plecat cu o victorie puternică de 3:1 datorită golurilor marcate în prima repriză.

În 2017, sezonul de fotbal feminin a început cu un meci între Pärnu GK și Talina Livadia. Pärnu și-a asigurat al șaptelea titlu consecutiv Superkarikati din acest meci, când adversarul a fost învins cu un scor uriaș de 9:0.

Siria victorioasă a lui Pärnu JK s-a încheiat în 2018, când echipa feminină a lui Tallinna FC Flora a câștigat finala după o lovitură de penalty. S-a convenit o remiză 2:2 în timpul regulamentar, iar loviturile de departajare s-au dovedit a fi o treabă foarte tensionată, la fel ca și meciul, echipele feminine făcând greșeli, iar portarii făcând salvari bune. La final, Flora a reușit să trimită mai multe mingi în plasă și a câștigat cu 3:2.

Talina Vlora a fost de patru ori campioană a Supercupei în 2019, după o victorie restrânsă cu 2:1 în fața Pärnu JK, medaliată cu argint a turneului. Între timp, Flora a decis soarta finală a meciului abia în ultimul minut al timpului normal, când a fost executată o lovitură liberă de la 11 metri.

READ  Ungaria continuă să accepte zilnic mii de refugiați ucraineni, susțin autoritățile

În 2020, campioana-apărătoare și câștigătoarea cupei, Tallinna Vlora, a trebuit să se confrunte cu Pärnu GK, care a terminat pe locul al doilea, în finală, dar din moment ce acesta din urmă s-a retras din competițiile de campionat și de cupă, GK Tallinna Kalev, care a terminat pe locul al treilea în ligă, a primit dreptul. pentru a participa la meciul de Supercupă. Câștigătoarea finalei a fost Flora, care a lovit plasa adversarei de cinci ori, prinzând doar o minge în spatele ei.

Aceleași echipe feminine au fost măsurate în finală un an mai târziu, după care GK Talina Kalev a devenit al treilea club din istorie care a ridicat Supercupa. Cu ajutorul unui gol în prima repriză, Calif și-a asigurat o victorie cu 1-0 și l-a detronat pe cinci ori câștigător al Supercupei.

În 2022, SACO Sporting a obținut cel mai bun rezultat din istoria clubului sezonul trecut împotriva Tallinei Flora, ajungând pentru prima dată în finala Supercupei. Sporting a fost la patru puncte de campionat, iar trei goluri au despărțit echipa feminină de Supercupă. Talina Flora a marcat de două ori pentru Sporting în prima repriză, iar în al doilea sfert de oră a adăugat un gol pe tabela de marcaj, după care și-a asigurat o victorie 3:0 și al șaselea titlu de Supercupă.

În 2023, în meciul final dintre Tallinna Flora și SACO Sporting, echipa feminină Flora și-a arătat din nou superioritatea, învingând adversara cu scorul de 4:2. Sporting Women a intrat în a doua repriză cu un avans de 2-1, dar Flora a avut ultimul cuvânt în repriza secundă și a ridicat a șaptea Supercupă din istoria lor.

READ  Armele mari se clătin în timp ce Kimeli lovește un bilet la campionatul mondial la 10.000 m

În finala Supercupei din acest an între Tallinna FC Flora și Saku Sporting, mingea va avea loc duminică, 24 martie, la Sportland Arena, la ora 12:30, porțile deschizându-se cu o oră mai devreme. Biletele pentru meci sunt puse în vânzare pe site-ul Asociației Estoniene de Fotbal și la Beletlev. Videoclipul live al meciului îl puteți urmări pe Soccernet TV.