Liverpool și-a ascuțit armele în a doua repriză, dar a menținut viu visul lui Fulham – Soccernet.ee

În meciul de deschidere al celei de-a doua semifinale a seriei Cupei Ligii Angliei, Liverpool s-a trezit doar în ultima jumătate de oră, dar a fost suficient să lupte pentru un avans de 2:1 în retur împotriva lui Fulham.

Liverpool a început să urmărească mai mult goluri acasă, dar cu puțin timp înainte de trecerea a douăzeci de minute, Fulham a luat conducerea. Fundașii gazdelor au avut probleme cu graba lui Andreas Pereira, brazilianul ia pasat mingea compatriotului său Willian de aproape de linia de capăt, iar atacantul cu experiență a trecut cu brio de mai mulți jucători, trimițându-i mingea lui Caoimhin Kelleher într-un gol nereținut – 0:1.

Cinci minute mai târziu, căpitanul defensiv al lui Liverpool, Virgil van Dijk, a primit un cartonaș galben pentru că l-a împins pe Pereira în față, deși nici el, nici antrenorul Jurgen Klopp nu au fost mulțumiți de decizie. Au mai trecut câteva minute când oaspeții au avut motive să fie supărați pe arbitrul David Coote, când Van Dijk l-a călcat pe atacantul Fulham Raul Jimenez chiar în fața ochilor lui Cote cu piciorul acoperit, dar în timp ce Fulham a continuat să contraatace, arbitrul a făcut-o. nu a oprit meciul si olandezul a scapat cu un al doilea cartonas galben.Inseamna expulzare.

Cu un singur șut în poartă în prima repriză, Liverpool a continuat să caute egalarea în repriza secundă, dar în ciuda înlocuirii lui Darwin Nunez și Cody Jacobo, lucrurile au rămas inițial fără rost. Dar norocul a venit în ajutor în minutul 68, când Curtis Jones a șutat de la distanță, iar mingea a zburat din spatele lui Tosin Adarabioyo, în spatele lui Bernd Leno. 1:1.

READ  Pundit Arena Daily Mind Sports Challenge - Astăzi 434

Cu nou avânt, am plecat în căutarea golului victoriei și nu a durat mult. Diogo Jota, Nunez și Jacopo, care au jucat și ei un rol important în pregătirea egalizării, s-au combinat cu brio, iar olandezul a reușit pentru a doua oară mingea cu capul în plasă la doar trei minute după ce a ajuns la egalare. 2:1. În ultimele minute, Fulham a avut de mulțumit mult lui Leno, deoarece înfrângerea a rămas cu un singur gol, salvarea lui Nunez din minutul 87 fiind deosebit de emoționantă.

Manșa secundă a semifinalei, care va determina finalista, va avea loc pe 24 ianuarie pe terenul de acasă al lui Fulham, Craven Cottage. Cu o zi înainte, celălalt participant în finală va fi stabilit când Chelsea și Middlesbrough se vor întâlni pentru a doua oară. Echipa League One a câștigat meciul de deschidere cu 1:0 acasă.

Liverpool – Fulham 2:1 (0:1)