Magia cupei din Anglia: Echipa engleză din Premier League a aruncat în aer bulele lui West Ham și s-a calificat în runda următoare – Soccernet.ee

Călătoria în cupă a lui West Ham United s-a încheiat la Bristol, cu echipa locală a orașului confruntându-se cu o echipă de aproape 12 ori mai scumpă în retur. A fost concediat inteligent de clubul din Premier League. Ultima dată când West Ham a fost eliminat în turul al treilea al cupei a fost acum șapte ani.

West Ham, care a marcat golul de lider în prima etapă a confruntării dintre ei, a pierdut în deplasare în minutul patru. Pasa slabă din spate a lui Konstantinos Mavropanos a fost interceptată de Tommy Conway, care a trecut pe lângă jucătorul de mănușă Lukasz Fabianski și a împins mingea în poarta goală – 1:0. La aproximativ 250 de kilometri de capitală, oamenii lui West Ham în albastru erau incomozi pentru că oamenii lui Bristol erau în preajma lor ca niște viespi râvnitoare.

În minutul 18, Danny Ings a pasat între doi fundași și a șutat din spatele suprafeței de pedeapsă, dar mingea a trecut pe lângă bară. Aceasta a fost prima ocazie bună pentru oaspeți să se înregistreze. După aceea, oamenii lui David Moyes au început să atace mai mult, iar în minutul 25, Maxwell Cornet, aflat la câțiva metri de poarta de la Bristol, a reușit să tragă balonul peste poartă. După 12 minute, Mavropanos nu a reușit să valorifice o lovitură cu mănușa și George Tanner a degajat mingea pe lângă poartă.

La finalul primei reprize, gazdele au avut mai multe ocazii de a-și mări avantajul, dar Fabianski a fost salvatorul Capitalei în ambele ocazii. În primele 45 de minute, Bristol a avut 6 lovituri (4 cadre), iar West Ham a avut 5 lovituri, dintre care doar unul a trecut pe lângă stâlpi.

READ  Germania susține intrarea României în Schengen în acest an: Schulz-Xinhua

La începutul celor trei sferturi din cea de-a doua oră, West Ham era în minoritate când Joe Williams i-a tăiat o minge lui Said Benrahma, după care algerianul a decis să-l lovească pe adversar cu pălăria în zona dulce. Într-un meci fără VAR, arbitrul-șef Darren England nu a ratat o astfel de mișcare și l-a „răsplătit” pe Benrahma cu o demontare, iar Williams a primit cartonaș galben.

Jucătorii în tricoul roșu de la Bristol au folosit fiecare moment posibil pentru a-și enerva adversarii în diverse moduri. În plus, managerii de teren s-au confruntat direct cu fiecare situație, lucru pentru care jucătorii de la West Ham nu erau deloc pregătiți.

Bristol a fost, de asemenea, echipa mai clară la sfârșitul jocului, care uneori a dat impresia că este mai mult o echipă din Premier League decât West Ham. După fluierul final, suporterii echipei gazdă pot sărbători, pentru că campionii în susținere ai UEFA Conference League au fost eliminați acasă. Oamenii lui Bristol ar putea înfrunta din nou clubul din Premier League în turul al patrulea dacă Nottingham Forest va învinge Blackpool.

Clubul din Liga 1, Bolton Wanderers, a fost aproape de a da o lovitură șoc când a preluat conducerea în minutul 11 ​​împotriva echipei din Premier League, Luton Town. Dar norocul lui Bolton nu a durat mult, Tahith Chong a egalat în minutul 15, iar Chidozie Obene a marcat câștigătorul în minutul 58 pentru a-l trimite pe Luton în runda următoare. Câștigătorul acestui duo se va confrunta cu cele mai bune echipe Crystal Palace și Everton.

READ  Mexic trimite dosarul Jocurilor Olimpice - OlympicTalk

Lupii au apărut drept câștigătorii duelului dintre cluburile din Premier League. În timp ce primul meci împotriva lui Brentford s-a încheiat la egalitate 1:1, de data aceasta nicio echipă nu s-a împiedicat să marcheze goluri. Timpul regulamentar s-a încheiat cu scorul de 2:2, lăsând ambelor echipe o jumătate de oră de joc. Matheus Cunha, care a marcat 105+5, a prevenit loviturile de departajare. Gol câștigător pe minut. Wolverhampton se va confrunta cu West Bromwich în noua rundă.

rezultate:

Wolverhampton Wanderers – Brentford 3:2 (1:1; 2:2; 3:2)Wolves au luat un avans de două meciuri 4:3
36. Nelson Semedo, 72. Nathan Fraser, 105+5. Matthews Cunha – 13. Nathan Collins, 52. Neil Maupay

Birmingham City – Hull City 2:1 (0:1), În totalul celor două meciuri Orașul Birmingham drept înainte 3:2
66. Jay Stansfield, 90+4. Koji Miyoshi – 12. Jason Lucello

Bolton Wanderers – Luton Town 1:2 (1:1), În totalul celor două meciuri Orașul Luton drept înainte 1:2
11. Dionne Charles – 15. Tahith Chong, 58. Chidozi Ogbeni

Bristol City – West Ham United 1:0 (1:0), În totalul celor două meciuri Orașul Bristol drept înainte 2:1
4. Tommy Conway

Îndepărtarea: 50. Said Benrahma (West Ham)

Eastleigh – Newport County 1:3 (1:1), În totalul celor două meciuri comitatul Newport drept înainte 2:4