Suns și-au revenit de la un deficit de 22 de puncte în al patrulea trimestru | Baschet

Suns și-au revenit de la un deficit de 22 de puncte în al patrulea trimestru |  Baschet

În NBA, Sacramento Kings sunt în continuare înainte cu 22 de puncte cu opt minute înainte de finalul meciului cu Phoenix Suns, dar totuși trebuie să recunoască superioritatea echipei gazdă.

Din 23 august 2020, echipele care au rămas în urmă cu cel puțin 22 de puncte în al patrulea trimestru au pierdut 1.244 de jocuri consecutive, iar Phoenix era încă în urma cu 96-113 cu cinci minute înainte de fluierul final, dar apoi au terminat cu un avans de 23-4 și în sfârșitul. A obținut victoria cu 119-117.

Kevin Durant, care a acoperit fundașul central al lui Kings (23-17) Domantas Sabonis în ultimul sfert, a lovit aruncări libere importante în ultimele secunde și a adunat 27 de puncte, cinci recuperări și patru pase decisive, iar Grayson Allen a repetat recordul echipei Phoenix (22). -18). Cu nouă șuturi de la distanță lungă, a marcat 29 de puncte. Sabonis a marcat 21 de puncte, a luat 12 recuperări și a făcut 11 pase decisive.

În duelul celor mai valoroși jucători din ultimele trei sezoane ale NBA, Joel Embiid a fost exclus, când Philadelphia 76ers (26-13) i-au învins pe Denver Nuggets (28-14) 126:121. Embiid a marcat 41 de puncte, zece pase decisive și șapte recuperări în victorie, în timp ce Jokic a marcat 25 de puncte și a luat 19 recuperări, dintre care 11 au venit de la panourile ofensive.

Paul George a marcat 38 de puncte, șapte recuperări și cinci pase decisive pentru a-i conduce pe Los Angeles Clippers (26-14) la victoria asupra lui Oklahoma City Thunder cu 128-117 (27-13). Jalen Williams a fost cel mai bun marcator pentru Thunder, care a marcat 25 de puncte.