Mbappé a doborât recordul de câștiguri al Franței

Penaltiul lui Mbappe din minutul 55 a fost cel de-al 54-lea gol al sezonului și a trecut de Just Fontaine pentru a deveni cel mai bun marcator al Franței într-un singur club și sezon internațional.

Dar a existat un aer de noroc în privința câștigătorului său după ce Odysseas Flashodemus a eliminat lovitura de pedeapsă inițială doar pentru ca arbitrul să descopere fault și să ordone o reluare.

Kolo Moani și Jules Conde au avut și ei șanse bune pentru Franța, în timp ce sarcina Greciei a devenit mai dificilă după ce Konstantinos Mavrobanos a fost eliminat pentru un fault asupra lui Mane în minutul 69.

Și în aceeași grupă, Irlanda a avut nevoie de 52 de minute pentru a trece prin apărarea Gibraltarului, înainte ca Mickey Johnston, Evan Ferguson și Adam Idah să-și asigure victoria cu 3-0 la Dublin.

În Grupa C, Ucraina se poate considera norocoasă că și-a consolidat locul doi în spatele Angliei, care a marcat liber, care a învins Macedonia de Nord cu 7-0.

Ucraina a lucrat împotriva clubului de jos, Malta, la Trnava și a avut nevoie de o lovitură de pedeapsă de la Viktor Tsygankov în minutul 72 pentru a-și pecheia o victorie cu 1-0.

În Grupa D, Armenia a avut, de asemenea, o lovitură de noroc, deoarece a avut nevoie de un penalty de la Tigran Parseghian pentru a câștiga cu 2-1 împotriva Letoniei și pentru a-și continua victoria uimitoare de weekend împotriva Țării Galilor la Cardiff.

A fost mai multă mizerie pentru Țara Galilor, care l-a eliminat pe Joe Morrell și a pierdut cu 2-0 în fața liderului Turciei, Umut Neyer și Arda Guler marcând goluri în repriza secundă.

READ  Rangerii sunt din nou campioni - cum arăta echipa lor la începutul călătoriei?

Daniel Hakans a marcat un hat-trick în timp ce liderii Grupei H, Finlanda, au înregistrat patru victorii din cinci, cu o victorie confortabilă cu 6-0 în fața San Marino.

Slovenia și Danemarca s-au împărțit cu 1-1 la Ljubljana, ceea ce înseamnă că Kazahstanul a sărit pe locul doi datorită golului lui Apat Aimbetov în minutul 88, care le-a oferit o victorie șocantă cu 1-0 asupra Irlandei de Nord la Belfast.

Elveția a pierdut un record de 100 la sută în Grupa A, după ce a fost ținută la o remiză de două goluri, acasă, cu România.

Și părea că elvețienii sunt pe drumul spre o a patra victorie consecutivă, după două goluri în prima repriză de la Mohamed Amdouni.

Dar România a răspuns din nou pentru a reduce deficitul prin Valentin Mihaela în minutul 89, înainte ca același jucător să tragă din nou pentru a smulge un punct la două minute de la oprire.

Israelul și-a păstrat oferta pentru un loc în playoff cu o victorie zdravănă cu 2-1 în fața Andorrei, în timp ce Belarus și-a asigurat primele puncte din campanie cu o victorie cu 2-1 în fața Kosovo.