Mistra primește primele puncte în campionatul feminin | handbal

Mistra primește primele puncte în campionatul feminin |  handbal

Un meci a fost disputat astăzi în Campionatul Estoniei de handbal feminin, când Parohia SK Tapa/Tapa a găzduit SK Arukola/Mistra. Ambele echipe feminine și-au dat seama de avantajul lui Milla în primul tur și își căutau acum primele puncte.

Mistra a fost mai bine pregătită pentru meci și a preluat controlul din start. Jennifer Mednikova a adus oaspeții în avantaj cu 7:3 în minutul 11. Datorită muncii defensive a experimentatei Janeli Lasek și loviturilor lui Carmen Vaixaari pe partea ofensivă, echipa lui Harjo și-a menținut conducerea. Deși avantajul a devenit mai mare între timp, Margit May Montser a reușit să ajungă pe tabela de marcaj până la 11:15 în prima repriză cu golul ei în ultimele secunde.

La începutul reprizei secunde, Mistra a continuat să domine, iar până în minutul 44, Kim Lee Hwang a marcat două goluri consecutive, ridicând avantajul echipei la 23:16. Nu au existat schimbări majore la finalul meciului, iar oaspeții au obținut în sfârșit o victorie puternică cu scorul de 28:21 și au obținut două puncte.

Montser a fost cel mai productiv în ucideri cu șase lovituri. „Nu am putut avansa deloc azi la inceput. Am avut multe gauri in aparare si desi am avut noroc la inceput si adversarii nu si-au dat seama de situatii, ulterior a devenit fatal pentru noi. Astăzi s-a întâmplat. ca asta.” „Dar data viitoare cu siguranță vom performa mai bine și vom obține puncte”. Primele sentimente ale portarului Cadre Les Tots au fost ucise după meci.

La Mistra, Vaixar a marcat opt ​​goluri, iar Medenkova a marcat șapte. „Astăzi am avut o performanță foarte bună. Cooperarea a decurs perfect. Nu au fost indivizi pe teren astăzi, dar toată lumea a luptat ca o echipă feminină unită și e bine să plecăm acasă cu punctele câștigătoare”, a adăugat portarul Mistra Nora Randmay.

READ  Galerie foto ⟩ Kaldvi și Lil au suferit prima pierdere în baie

În acest sezon, trei echipe vor participa la turneul feminin și se vor juca de două ori. Milla este în prezent lider cu două victorii complete în două meciuri, urmată de Mistra cu o victorie și Tapa cu zero victorii. Primele două echipe din turneul principal vor determina campioana Estoniei în luna mai.