Muchova a ajuns în semifinalele US Open, învingând-o pe Cristia

Cehia Karolina Muchova reacționează după ce a învins-o pe românca Sorana Cîrstea, în sferturile de finală ale turneului de tenis US Open de la New York, 5 septembrie. Associated Press – Yonhap

Karolina Muchova s-a bucurat de toate aspectele jocului ei, care a învins-o marți pe românca Sorana Cîrstea cu 6-0, 6-3, pentru a stabili o întâlnire cu americanca Coco Gauff în semifinalele turneului de tenis US Open.

A zecea cap de serie, Muchova, a lovit 32 de câștigători și a pus o apărare strălucitoare pentru a o învinge pe Kristia, în vârstă de 33 de ani, pe Arthur Ashe Arena și a ajunge pentru prima dată în semifinale la Flushing Meadows.

„M-am simțit foarte bine de la început până la sfârșit”, a spus Muchova reporterilor.

„Am avut o senzație bună pentru mingea de la linia de bază și m-am simțit bine pe plasă, la placaj și pe tot jocul meu.”

Karolina Muchova din Republica Cehă întoarce o lovitură împotriva Soranei Cîrstea a României în timpul meciului feminin din sferturile de finală de simplu din ziua nouă a US Open 2023 de la Billie Jean King National Tennis Center din Flushing, Queens, New York City, septembrie. 5. AFP-Yonhap

„Îmi place foarte mult stadionul, îmi place atmosfera și mi-a plăcut foarte mult.”

Finalistul de la French Open, Muchova, a luat un început fulgerător și a luat conducerea cu 3-0 înainte de a salva nouă puncte de break pentru a câștiga un meci maraton și a condus cu 4-0.

Backhandul neglijent al lui Cirstea a aterizat apoi pe larg pentru a-i oferi adversarei ei un avans de 5-0, iar Muchova a completat covrigișul pentru următorul over.

După o discuție plină de viață cu antrenorul ei în timpul pauzei dintre seturi, Kristia a ținut să înceapă setul al doilea și a rupt pentru a lua conducerea cu 2-0 când șutul ei în plasă a făcut-o pe Muchova să rateze o centrare.

READ  Tonga încheie Cupa Mondială de Rugby cu victoria asupra României | Sporturi naționale
Sorana Cîrstea a României reacționează în timpul meciului cu Karolina Muchova a Cehiei, în sferturile de finală ale turneului de tenis US Open de la New York, 5 septembrie. Associated Press – Yonhap

Însă tânăra de 27 de ani a spart serviciul prin fundașul lateral drept și, încă o dată, pentru un avans de 4-3, nu a renunțat la jocul ei la fileu, mingi înalte precise și serviciu precis.

Kristia a ratat o lovitură oscilantă pentru a stabili un punct de meci, pe care Muchova l-a transformat cu un câștigător din forehand pentru a termina meciul în puțin peste o oră și jumătate.

Clasamentul lui Muchova a scăzut anul trecut pe fondul problemelor de accidentare, dar acum este sănătoasă și a intrat în top 10 pentru prima dată după ce a terminat pe locul secund cu Gauff la Cincinnati Open.

Jocul ei mental, a spus ea, este la fel de puternic ca întotdeauna.

Cehoaica Karolina Muchova returneaza mingea impotriva romancei Sorana Cirstea in sferturile de finala ale turneului de tenis US Open de la New York, 5 septembrie. Associated Press – Yonhap

„Forța mintală… Mă simt mereu drăguță, aș spune că și eu sunt dură în viață”, a spus ea zâmbind.

„Ajută la tenis. Dar da, în unele zile este mai bine, în alte zile nu. Dar încerc mereu să păstrez capul rece, să fiu relaxat și să mă bucur de sport, doar de elementele de bază.”

Muchova va juca în continuare Gauff, care a învins-o pe Elena Ostapenko cu 6-0, 6-2 mai devreme în cursul zilei. Cehia a spus că știe că se va confrunta vineri cu americanca de 19 ani și cu publicul de acasă.

READ  Echipa Puupallurir a fost încoronată campioană a Meciului Fotbal Memory
Karolina Muchova, stânga, din Cehia, dă mâna cu românca Sorana Cîrstea, după ce și-a câștigat meciul din sferturile de finală la turneul de tenis US Open de la New York, 5 septembrie. Associated Press – Yonhap

„Este foarte atletică. Nu renunță niciodată. Aleargă pentru fiecare minge”, a spus ea.

„Ea nu face multe greșeli. Deci are cam toate loviturile. Este o foarte, foarte bună polivalentă.” (Reuters)