Muchova a ajuns în semifinalele US Open, învingând-o pe Cristia

(Reuters) – Karolina Muchova a învins-o marți pe românca Sorana Cîrstea cu 6-0, 6-3, pentru a stabili o întâlnire cu americanca Coco Gauff în semifinalele US Open.

A zecea cap de serie, Muchova, a lovit 32 de câștigători și a jucat o apărare excelentă pentru a o învinge pe Kristia, în vârstă de 33 de ani, pe Arthur Ashe Court și a ajunge la prima ei semifinală la US Open.

„Este de necrezut”, a spus Muchova. „Este o victorie cu adevărat mare, iar acest stadion este incredibil”.

„Mulțumesc tuturor celor care au venit și au aplaudat”.

Finalistul de la French Open, Muchova, a luat un început fulgerător și a luat conducerea cu 3-0 înainte de a salva nouă puncte de break pentru a câștiga un meci maraton și a condus cu 4-0.

Backhandul neglijent al lui Cirstea a aterizat apoi pe larg pentru a-i oferi adversarei ei un avans de 5-0, iar Muchova a completat covrigișul pentru următorul over.

După o discuție plină de viață cu antrenorul ei în timpul pauzei dintre seturi, Kristia a ținut să înceapă setul al doilea și a rupt pentru a lua conducerea cu 2-0 când șutul ei în plasă a făcut-o pe Muchova să rateze o centrare.

Moshova, însă, a spart fundașul drept și, încă o dată pentru un avans de 4-3, nu și-a lăsat niciodată jocul net, mingii înalte precise și serviciul precis.

Kristia a ratat o lovitură oscilantă pentru a stabili un punct de meci, pe care Muchova l-a transformat cu un câștigător din forehand pentru a termina meciul în puțin peste o oră și jumătate.

READ  Rezultate până la aruncarea finală a mingii în a doua săptămână de rugby european

Muchova va juca în continuare Gauff, care a învins-o pe Elena Ostapenko cu 6-0, 6-2 mai devreme în cursul zilei. Cehia a spus că știe că se va confrunta vineri cu americanca de 19 ani și cu publicul de acasă.

„Este evident o jucătoare uimitoare. Are o mulțime de acasă aici”, a spus ea.

„Va fi foarte greu, dar vreau să mă bucur de această victorie și după aceea voi încerca să luptă împotriva lui Coco.”

(Reportajul lui Rory Carroll din Los Angeles; Editare de Mohamed pentru Buletinul arab) Editare de Peter Rutherford

Standardele noastre: Principiile încrederii pentru Thomson Reuters.