Naționala Estoniei și-a încheiat seria de 16 victorii consecutive împotriva Groenlandei. „Văd cu adevărat progrese grozave!”

Naționala Estoniei și-a încheiat seria de 16 victorii consecutive împotriva Groenlandei.  „Văd cu adevărat progrese grozave!”

În prima repriză, Groenlanda a dat dovadă de o bună intensitate în atac, iar șutul lui Niklas Tjostrup Johansen a marcat împotriva Estoniei în minutul al treilea al meciului. Adversarilor le-au trebuit doar trei minute pentru a dubla avantajul împotriva Estoniei: Johansen a interceptat mingea după o atingere inexactă și a trimis-o într-o poartă goală.

În minutul 11, Estonia și-a oferit propriul răspuns când Artur Bostrov a șutat mingea în spatele portarului dintr-o lovitură liberă. Zece secunde mai târziu, Ras Abelsen a restabilit Groenlandei avantajul de două goluri. Groenlanda a intrat la pauză cu un avans de 3:1.

În repriza secundă, echipa Estoniei a trecut într-un nou ritm, a depășit deficitul și a marcat primul gol în meci. Bostrov a redus diferența mai întâi în minutul 25. În minutul 30, Gelessi Zaharov a marcat golul egalizării, care a realizat cu pricepere o pasă a lui Erkki Mutus. Zakharov a fost și jucătorul care a dat dovadă de productivitate după patru minute și a dat Estoniei un avantaj de un gol. Cu 26 de secunde rămase de joc, Bostrov a marcat un hat-trick și a sigilat victoria cu 5:3 în fața Groenlandei.

Întrucât golaverajul dintre cele două echipe a fost de 7:7 după două meciuri, poziția finală în cupă a fost decisă prin lovituri de departajare. Estonia a câștigat cu 4:2 Groenlandei la loviturile de departajare decisive și a încheiat competițiile de Cupa Baltică și Cupa Nordică desfășurate în Danemarca pe locul cinci.

Antrenorul echipei Mikko Kitula se simte bine după meciul de astăzi. „Sunt foarte fericit pentru jucători pentru că au putut să revină după înfrângere și să facă lucrurile despre care am vorbit aici și am testat la antrenament. Groenlanda nu a fost un adversar ușor pentru nimeni – nici Danemarca, nici Norvegia, nici noi. , dar am reușit să menținem atitudinea potrivită”, a spus Kitula. Luptă o luptă bună și pune presiune asupra lor în mod eficient.”

READ  Swatic și Djokovic conduc meciurile din turul trei la US Open

Kytölä și-a rezumat prima competiție ca antrenor principal al echipei naționale de sală a Estoniei. „Sunt mai mult decât mulțumit! Nu îmi pasă atât de mult de rezultatele obținute, dar privesc experiența în ansamblu – cum au primit jucătorii informațiile sau cât de mult s-au dezvoltat în aceste zile. Și chiar văd un multe progrese în asta! Poza meciurilor desfășurate aici în Danemarca a fost mult mai bună „Din ce am văzut în meciurile anterioare ale echipei când făceam lucrările preliminare. Înțeleg foarte bine că nu se poate construi nimic sau se poate obține un rezultat grozav. într-o zi, de aceea lucrăm cu calm, facem tot posibilul în aceste perioade scurte pentru naţională şi aceste rezultate vor veni într-o zi”, a rezumat el gândurile sale Ketula.

Estonia a egalat 3:3 cu Lituania în subgrupa competiției de cupă, dar a trebuit să accepte o înfrângere de 1:4 din partea Letonia. În primul meci al meciului de plasare, Groenlanda a câștigat 4:2, iar în al doilea a câștigat 5:3.