Kalju U-21, bazându-se pe atuurile lui Ida Veruma, ajunge în finala turneului Premier League engleză – Soccernet.ee

Concentrându-se pe Ida-Virumaa, Nõmme Kalju FC a testat noi jucători în cadrul tradiționalului turneu de sfârșit de an, unde medaliile de argint au fost capturate cu echipa de dublu. Viimsi JK a câștigat campionatul Premier League.

Caljo, care a început să lucreze cu promotorul de fotbal Ida-Virumaa Eric Steinberg, s-a confruntat deja în ediția din acest an, când mai mulți (foști) jucători ai Alianței Ida-Virumaa FC au fost testați în turneul de sfârșit de an. Forma lui Roland Kardava a fost deosebit de impresionantă, purtând atât tricourile Alianței, cât și Tallinna FCI Levadia U21 în sezonul care s-a încheiat. Printre alții, Ramaz Kardava, Arkady Butenko și Nikita Kanev au fost membri ai echipei.

Kalju U21, care a terminat abia pe locul opt anul acesta în Eliiga Bs, a avut un succes mult mai mare la turneul de final de an. În grupa A formată din cinci membri, ei au terminat pe locul doi cu două victorii, un egal și o înfrângere, ceea ce i-a dus în semifinale după ce TJK Legion a adunat un total de zece puncte. FC Tallinn (10 puncte) și Vimsi JK (7) au avansat și ele din subgrupa B de cinci membri.

VIMSI s-a calificat în semifinale (2:0 împotriva. Legion) și Calgo Under 21 (3:1 împotriva. FCT) a câștigat cu două goluri. O serie similară a fost menținută în meciurile de pe locul ulterioare: în lupta pentru medalia de bronz, legionarii au învins FC Tallinn cu 4:2, iar Viims a fost suficient pentru primul loc cu o victorie de 2:0.

Albert Tarr (FC Tallinn) a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului, iar Nikita Janev (Nõmme Kalju FC U21) a fost desemnat cel mai bun portar. Golgheterul turneului a fost Gregor Limtets (Viimsi JK), care a marcat un total de 8 goluri.

READ  Stressed Swatik avansează în sferturile de finală la Australian Open

Viimsi JK a câștigat campionatul de la sfârșitul anului din Premier League.  Foto: Lacey Troska/jalgpall.ee