OlyWhites începe perfect la Jocurile Olimpice de la Tokyo învingând Coreea de Sud

Neozelandezul Chris Wood sărbătorește marcarea golului de deschidere împotriva Coreei de Sud în timpul unui meci de fotbal masculin la Jocurile Olimpice de vară din 2020, joi, 22 iulie 2021, în Kashima, Japonia.  (Foto AP / Fernando Vergara)

Fernando Vergara / AFP

Neozelandezul Chris Wood sărbătorește marcarea golului de deschidere împotriva Coreei de Sud în timpul unui meci de fotbal masculin la Jocurile Olimpice de vară din 2020, joi, 22 iulie 2021, în Kashima, Japonia. (Foto AP / Fernando Vergara)

Olimpiada a început perfect campania Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Atacantul Chris Wood a marcat în minutul 70 pentru a obține joi seară o neprețuită victorie cu 1-0 în fața campionilor asiatici Coreea de Sud pe stadionul Ibaraki Kashima.

Obiectivul a asigurat prima victorie a Noii Zeelande în fotbalul masculin la Jocurile Olimpice, după remizele anterioare de la Beijing în 2008 și Londra în 2012.

Wood a fost raportat inițial pentru ofsaid după ce asistența mijlocașului Joe Bell a lovit un fundaș sud-coreean și a aterizat pe calea atacantului Burnley, dar decizia marginală a fost anulată în mod corespunzător de VAR.

Formată într-un mod 3-4-3, Noua Zeelandă s-a separat și a avertizat în prima repriză și s-a bazat pe două salvări importante de la portarul Michael Wood pentru a menține favoritele grupului B Coreea de Sud cu probleme.

Changhoon Kwon a încercat să deschidă scorul la jumătatea primei reprize, după ce a controlat cu piept o centrare periculoasă a lui Yoonseong Kang, dar Woud s-a făcut mare și a ieșit cu o intervenție plină de viață în timp ce Kwon a apăsat pe trăgaci.

În ciuda începutului lor precaut, mergând cu 66 de minute înainte de a înscrie un singur șut la poartă, OlyWhites a crescut cu încredere în a doua repriză și în cele din urmă și-au meritat victoria restrânsă, golul lui Wood demonstrând câștigătorul meciului.

Având în vedere Honduras și România, victoria de joi i-a oferit lui Ole Whites o ocazie excelentă de a ieși din grupa B și de a ajunge în fazele eliminatorii.

READ  Transmisie live, canal TV, știri de echipă și ora de începere a calificărilor la Cupa Mondială