Pegula îl zdrobește pe Tej pentru a se pregăti să o înfrunte pe Svitolina la New York

NEW YORK (Reuters) – Jessica Pegula a zdrobit-o joi pe Patricia Maria Teague cu 6-3, 6-1 la US Open, pentru a organiza o confruntare palpitantă în turul al treilea cu Elina Svitolina.

Knockout-urile americanului de top au fost mai mult decât a putut face față românul numărul 700 mondial într-un meci care a durat puțin peste o oră.

Pegula, cap de serie al treilea, nu este niciodată în urmă într-un concurs în care câștigă 80% din punctele ei de la primul serviciu și sparge Teague de șase ori.

Următoarea pentru originara din Buffalo este Svitolina din Ucraina, care a venit din spate pentru a o învinge pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova mai devreme în cursul zilei.

Pegula a învins-o pe Svitolina într-un meci de trei seturi la Washington, D.C., la începutul acestei luni, cu un avantaj de 3-1 în întâlnirile din carieră.

„Fiecare meci în care suntem este doar o luptă foarte bună”, a spus Pegula.

„Simt că ne jucăm unul altuia în care ne facem să jucăm mai bine și avem întotdeauna meciuri grozave.”

Svitolina s-a întors în aprilie după nașterea fiicei sale, iar Pegula a spus că a revenit deja la forma maximă.

„Este grozav să o văd revenind și jucând la un nivel atât de înalt atât de repede”, a spus ea. „Am jucat cu ea acum câteva săptămâni, așa că va fi foarte greu”.

READ  Ivanovic a stat pe bancă în minutele cruciale, iar succesul sigur al lui Baskonia s-a transformat într-o înfrângere dureroasă.

Pegula s-a îndreptat spre Arthur Ashe Stadium după ce campionul în apărare Carlos Alcaraz a câștigat meciul din turul doi și a spus că începe să se simtă confortabil pe cea mai mare scenă a sportului.

„N-am crezut niciodată că mă voi obișnui cu Ash, dar cumva, am făcut-o”, a spus ea.

„Dar e greu să-l urmărești pe Carlos. E greu de urmat, omule”.

Anterior, rusoaica Daria Kasatkina s-a ridicat pentru a învinge americanca Sofia Kenin cu 2-6, 6-4, 6-4 și a ajuns în turul al treilea.

A 13-a cap de serie a părut să fie pe cale de ieșire din turneu după ce Kenin a trecut prin primul set și a luat conducerea cu 3-1 în al doilea.

Dar apoi s-a instalat, rupând serviciul lui Kenin pentru a lua conducerea cu 3-3, apoi a egalat din nou cu un set.

Kenin, o fostă campioană de Grand Slam și acum clasată pe locul 101 mondial, și-a spart adversara în primul joc din setul decisiv, dar a fost spartă într-un meci care a inclus 14 pauze de serviciu.

Kasatkina și Kenin și-au împărțit acum cele patru întâlniri profesionale.

(Reportaj de Rory Carroll în Los Angeles; Editare de Muhammad pentru Buletinul arab) Editare de Peter Rutherford

Standardele noastre: Principiile încrederii Thomson Reuters.