Performanța productivă a lui Kotsar nu l-a putut salva pe Baskonia de la înfrângere Baschet

Performanța productivă a lui Kotsar nu l-a putut salva pe Baskonia de la înfrângere  Baschet

În runda a 14-a a Euroliga FIBA, Baskonia, angajatorul lui Mike Kalev Kotsari și Sander Raist, a pierdut cu Bologna Virtus 81:91 (15:24, 28:18, 17:21, 21:28).

Baskonia, care a început meciul dur, a fost într-o gaură de 14 puncte în primul sfert, dar a ieșit din ea și a luat un avantaj de un punct la 43:42 la pauză.

În al treilea sfert, niciuna dintre echipe nu a reușit să facă o diferență decisivă, iar ultimul sfert a început cu Virtus în frunte cu 63:60. Scorul a rămas același până la jumătatea sfertului, iar apoi oaspeții au trecut la un run de 10-0, care a pus capăt speranțelor de victorie ale Baskoniei.

Kotsar, care a început în formația de start, a marcat 13 puncte în 23 de minute (4/6 duble, 5/6 aruncări libere), a luat trei recuperări, o interceptare și a făcut o găleată. Raist a luat două recuperări și a ratat un șut de la distanță în șase minute.

Cel mai bun jucător al lui Baskonia, Shima Muneke, a marcat 16 puncte și a obținut opt ​​recuperări. Cody Miller McIntyre a fost aproape de a realiza o triplă-dublă și a încheiat jocul cu 10 puncte, 13 pase decisive și 8 recuperări.

Pe partea învingătoare, veteranul erou Marco Belinelli a devenit cel mai bun marcator cu 27 de puncte. Torniki Shengelia a adăugat 16, iar Isaiah Cordinier a adăugat 12 puncte.

Baskonia (8-6) ocupă locul șase în clasamentul campionatului, iar Bologna (10-4) rămâne pe locul trei.