Piloții de raliuri estonieni au obținut două podiumuri în Suedia: Linnamäe/Morgan în WRC2 și Jorgensson/Oja în JWRC

„În weekend, a fost greu să găsim ritmul pe care am vrut să fim mai rapid. Greșeala mea de vineri a fost enervantă, mai multe despre asta mai târziu. Ne-am simțit mai bine în mașină vineri, când drumurile erau alunecoase, dar când manevrabilitatea sa îmbunătățit, nu a fost foarte confortabil. Am făcut multe greșeli la începutul sezonului, dar știm că putem fi mult mai buni. Sperăm să avem o cursă curată în Kenya”, a rezumat Tänak raliul.

La categoria WRC2, George Linami/James Morgan au intrat în ultima zi de cursă de pe locul trei. Echipajul estonio-britanic, care a câștigat vineri Toyota GR Rally2 prima victorie de cronometru din istoria Cupei Mondiale, a ajuns pe primele trei locuri în două dintre cele trei teste și și-a încheiat cariera de raliuri cu un prim podium în clasa WRC2. Dacă câștigătorii, Oliver Solberg/Elliott Edmonson (Skoda Fabia RS Rally2), Lynami/Morgan erau la 1.22.2, locul doi era la doar 2.5 secunde distanță.

„Este un rezultat foarte bun și urcăm un loc în fiecare an. În câțiva ani vom câștiga, dacă continuăm așa. A fost un miting greu și este păcat că am făcut o mică greșeală ieri, dar suntem bucuroși să terminăm pe podium aici, în Suedia. Mulțumiri mult și echipei Red Grey. „Sunt foarte mândru de ei și de ceea ce au realizat, mai ales în acest raliu”, a spus fericitul la sfârșitul competiției. etapa finală a Raliului Lynami.

De asemenea, concurând în clasa WRC2, Gregor Gates/Timo Taniel (Skoda Fabia RS Rally2) au terminat singurul raliu de iarnă al sezonului pe locul 11. Au fost cu 13.22.3 în spatele câștigătorilor.

READ  Prințul Edward participă la cel de-al 14-lea Forum al Asociațiilor Internaționale de Premii de la Cluj

Romet Jürgenson / Siim Oja (Ford Fiesta Rally3), făcându-și debutul în clasa Junior WRC pe drumurile suedeze, a terminat pe locul al doilea înainte de ultima zi de competiție și a terminat acolo. La finalul weekendului, pe lângă faptul că și-au asigurat un loc bun pe podium, estonienii au mai primit trei puncte pentru câștigarea probei de viteză. Câștigătorii, suedezii Mel Johansson/Johan Gronvall (Ford Fiesta Rally3), au fost cu 48,9 secunde în urmă într-un total de 18 probe de viteză. Jürgenson a devenit al treilea pilot eston, iar Ojas al cincilea cititor de cărți care a ajuns pe podium la debutul său în Junior WRC.

„Foarte mulțumit de rezultatul nostru. Este un început puternic de sezon, cu câteva puncte bune. „Ușurare mare”, a rezumat Jorgenson fericit competiția.

Sezonul Campionatului Mondial de Raliuri continuă în ultimul weekend din martie în Kenya.