Real Madrid, care a marcat patru goluri, se îndreaptă spre titlu, dar Girona a pierdut din nou fotbal

Real Madrid, care a marcat patru goluri, se îndreaptă spre titlu, dar Girona a pierdut din nou  fotbal

În Premier League spaniolă, cometa Girona a pierdut în acest sezon pentru a patra oară în ultimele șase meciuri când au fost nevoite să primească sâmbătă un avantaj cu 1-0 împotriva Getafe. Cu toate acestea, Real Madrid a câștigat cu 4:2 în deplasare cu Osasuna și și-a asigurat primul loc.

Interul brazilian Vinicius Junior a marcat două goluri pentru Real Madrid, care și-a menținut recordul de neînvins în ultimele 23 de meciuri, iar Dani Carvajal și Brahim Diaz au adăugat un gol. „Astăzi va fi așa [Vinicius] Ar fi putut marca patru goluri fără griji. A fost grozav în toate situațiile și a făcut soluțiile potrivite. Antrenorul lui Real Madrid, Carlo Ancelotti, a spus: „Avem nevoie de un jucător ca el”.

După golul brazilianului din minutul patru, Osasuna a egalat trei minute mai târziu cu un șut al fostului jucător al Mallorca Ante Budimir, dar Carvajal a restabilit avantajul oaspeților în minutul 18 printr-o performanță individuală minunată. În minutele suplimentare ale meciului, Real Madrid a fost și el aproape de a marca al cincilea gol, dar mingea trimisă de la mijlocul terenului de Arda Guler, în vârstă de 19 ani, a lovit bara transversală a porții Osasuna.

Girona, care a început sezonul din plin și a fost în fruntea clasamentului pentru o lungă perioadă de timp, este evident obosită în ultima lună. Echipa catalană a pierdut acum trei din cele cinci meciuri de când a pierdut cu 0-4 cu Real Madrid pe 10 februarie și a pierdut sâmbătă cu 0-1 față de Getafe, locul nouă.

După 29 de runde, Real Madrid conduce cu 72 de puncte, și pierde în fața Girona cu zece puncte, iar Barcelona poate să-i rateze și duminică, care îl va vizita pe Atletico Madrid, care se află pe locul cinci.