Sferturile de finală pentru prima dată au lovit rapid bara, dar Chelsea și Lyon au lovit bara

Amsterdam Ajax și Lisabona Benfica, jucând primul meci din sferturile de finală din istoria clubului lor în Liga Campionilor feminine, au lovit bara în minutul șapte, dar rivalele lor, sau favoritele londoneze Chelsea și Lyon, au obținut victoria în deplasare.

Chelsea a făcut un pas mare spre semifinale înainte de manșa secundă acasă, învingând Ajax cu 3-0. Meciul, care s-a desfășurat la Amsterdam, a avut parte de 35.997 de spectatori, ceea ce înseamnă un nou record de prezență de public la un turneu feminin desfășurat pe pământul olandez. Ajax a început brusc, când Romy Leuchter a lovit lemnul de la colțul liniei suprafeței de pedeapsă.

Însă Lauren James a deschis scorul în minutul 19. James, care a primit mingea datorită unui dublu sărituri convenabil al fundașilor Ajax, a trecut pe lângă portarul Regina van Eijk și apoi a tras în poarta goală. Arbitrii au marcat inițial ofsaid, dar VAR a considerat că nu există ofsaid.

Celelalte două goluri pentru Chelsea au fost marcate de germanul Sjoyke Noskin. A marcat cu piciorul din mingea scăzută a lui Guru Reiten și cu capul din centrarea înaltă a Catarinei Macario.

Lyon, de opt ori campioni ai Ligii Campionilor, a intrat în pauză după Benfica. Sutul lui Andrea Falcone a fost blocat de Christian Endler, dar Andrea Faria a egalat situația unu-la-unu în minutul 43.

Lyon a câștigat însă cu 2-1 în repriza secundă. Centrarea lui Eli Carpenter a fost îndreptată cu capul de Melce Dumornay în minutul 63, iar Delphine Cascarino a trimis cu capul peste bară. După 16 minute, Sarah Dabritz a marcat golul victoriei cu o lovitură de cap a lui Lindsay Horan.

READ  Ter Stegen și Genter se întorc în echipa Germaniei pentru calificările la Cupa Mondială | Sport

În meciurile din sferturile de finală de mâine, Hacken va înfrunta Paris Saint-Germain, iar Bergen Brann va înfrunta Barcelona.