Simona Halep a avansat în turul al patrulea de la Australian Open

10 octombrie 2021; Indian Wells, California, SUA; Simona Halep (ROU) a lovit în meciul din turul doi împotriva lui Aliaksandra Sasnovich (BLR) în timpul BNP Paribas Open de la Indian Wells Tennis Garden. Credit obligatoriu: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Cap de serie a 14-a română Simona Halep a ajuns în turul al patrulea de la Australian Open pentru al cincilea an consecutiv, învingând-o sâmbătă la Melbourne, cu 6-2, 6-1, pe muntenegreanca Danka Kovinic.

Halep a câștigat toate cele șase seturi în săptămâna de deschidere a turneului și a pierdut doar 12 jocuri, îmbunătățindu-și recordul sezonului la 8-0 și cel din runda a treia a majors-ului la 21-3.

Numărul unu mondial și de două ori câștigătoare de Grand Slam a transformat șase dintre cele 10 șanse de evadare împotriva lui Kovinic, care a terminat de peste două ori mai multe erori neforțate (25) decât a câștigat (11).

„A fost un meci grozav”, a spus Halep. „Cred că am jucat bine tenis. Era puțin obosită și epuizată, dar sunt mulțumit de felul în care am jucat. Mă simt bine să fiu în a doua săptămână.”

Următoarea contestatoare a lui Halep este franceza Alize Cornet, care a câștigat cu 4-6, 6-4, 6-2, în meciul din turul al treilea împotriva sloveniei Tamara Zidansek, clasată de serie, a 29-a.

A 19-a cap de serie a Belgiei, Elise Mertens, a ajuns în turul al patrulea în al noua ei eveniment consecutiv de Grand Slam, având nevoie de doar 70 de minute pentru a finaliza victoria cu 6-2 6-2 asupra chinezei Shuai Zhang. Mertens a făcut doar nouă faulturi neintenționate, față de 28 de către Zhang.

„A câștiga este întotdeauna un lucru bun”, a spus Mertens. „…Cred că a fost foarte cald astăzi și bilele zburau un pic, așa că cred că am controlat asta destul de bine. Ea făcea puțin mai multe greșeli decât înainte, dar cred că a fost un meci consistent pentru mine în general.”

READ  „Zâmbesc rasistilor ca să-i reducă la tăcere” - Nigeria și Anthony Nwakimi de la Trabzonspor

Americanca Danielle Collins, cap de serie 27, se află între Mertens și sferturile de finală. Collins a marcat o victorie cu 4-6, 6-4, 7-5 în fața danezei Clara Towson. Mertens și Collins și-au împărțit cele două întâlniri anterioare.

Cel de-al 7-lea cap de serie al Poloniei, Iga Swiatek, a avansat cu 6-2, 6-3, în optimile de finală, în fața liderului de serie a 25-a a Rusiei, Daria Kasatkina. Swiatek a salvat opt ​​dintre cele nouă puncte de break în meciul de o oră și 34 de minute.

Din cele opt meciuri pe care le-a jucat la egalitate, Swiatek le-a câștigat pe toate cinci în primul set și două din trei în al doilea set.

„A fost un meci foarte greu”, a spus Swiatek.

În turul următor, Swatic o va întâlni pe românca Sorana Kirstia, care a învins-o pe numărul 10 rus Anastasia Pavlyuchenkova cu 6-3, 2-6, 6-2.

De asemenea, ea a avansat sâmbătă față de estonia Kaia Kanepi, care se va înfrunta cu a doua cap de serie, Arina Sabalenka, din Belarus, după revenirea ei cu 2-6, 6-2, 6-0 împotriva australianului Madison Ingles.