Stop! Fundașul central de primă clasă al Barcelonei a salvat o victorie, iar primul loc este din nou o nouă surpriză – Soccernet.ee

Stop!  Fundașul central de primă clasă al Barcelonei a salvat o victorie, iar primul loc este din nou o nouă surpriză – Soccernet.ee

În runda a 12-a a Ligii Spaniole, Barcelona a revenit la valul de victorii în ciuda dificultăților, când Ronald Arrog a reușit în sfârșit să trimită mingea în plasă la finalul timpului regulamentar. Girona a luat conducerea, iar Sevilla a reușit a patra remiza consecutivă.

Osasuna și Girona au început astăzi. Oaspeții au luat conducerea în minutul 16 când Artyom Dovbock a jucat șutul lui Ivan Martini în fața porții. La mai puțin de zece minute mai târziu, jucătorul Osasuna Ante Budimir a răspuns. Tot croatul a dat gazdelor în avantaj în minutul 55, dar Girona a răspuns cu trei lovituri. Dovbok a fost marcator cu o ocazie, apoi l-a asistat pe ucraineanul de 26 de ani la a doua. După ce a câștigat cu 4:2, Girona a devenit din nou cea mai bună echipă din Spania.

Real Betis și Mallorca au mai fost pe teren, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 2:0. „Desigur” Willian Jose este și el pe foaia de scor, care a marcat șase goluri în ultimele trei meciuri. Sevilla a mai obținut o remiză în deplasare, de data aceasta împotriva Celta Vigo.

Seara s-a încheiat între Real Sociedad și Barcelona, ​​care au jucat de mult ca un duo bun. Dar când a venit momentul, mulțimea a fost răsfățată cu un răsfăț: Ilkay Gundogan a ridicat mingea peste linia de fundal a Real Sociedad, iar Ronald Araujo, cronometrarea perfectă a cursei, a îndreptat mingea cu capul acasă în stilul Van Persie. Golul victoriei, născut la sfârșitul celui de-al doilea minut în prelungire, este cel mai recent al Barcelonei din acest an calendaristic.