Echipa națională de handbal a Estoniei a ajuns în turul doi al preliminariilor la Cupa Mondială

Letonia a început puțin mai bine meciul și a luat rapid conducerea cu 5-2, dar Estonia a reușit să egaleze la jumătatea primei reprize. Prima repriză a continuat într-o luptă punct la punct, până când Estonia a făcut diferența avansând cu 5-0 în final și câștigând prima repriză cu 12-7. În prima repriză, Ott Fark și Karl Thomme au fost cei mai productivi pentru Estonia, cu patru goluri și trei goluri.

Letonia a reușit să reducă deficitul la trei goluri la începutul reprizei secunde, dar Estonia a răspuns cu un run de 4-0 în prima repriză pentru a lua conducerea cu 19-12. Pentru restul meciului, diferența a rămas la șase sau șapte goluri, iar Estonia a câștigat în cele din urmă cu șase goluri. În total, numerele câștigătoare ale Estoniei au fost 58:51 (30:29, 28:22).

Cel mai bun portar al Estoniei a fost Ott Varik cu șapte lovituri. Karl Tom a marcat șase goluri, iar Matthias Ribbani și Hendrik Koks au adăugat câte patru goluri. Armis Priscus a făcut 15 salvari împotriva Estoniei. Cel mai bun marcator al Letoniei a fost Ralf Geislers cu cinci goluri.

Naționala Estoniei va continua seria selecțiilor la Cupa Mondială, meciurile din turul doi având loc în martie 2024. În turul doi, Lituania, Ucraina și Belgia se vor alătura celor cinci echipe calificate din primul tur. Tot în runda a treia și ultima se vor adăuga echipele participante la Campionatul European din 2024.

Înainte de meci:

Echipa Estoniei a câștigat meciul de deschidere al seriei de la Valmiera, joi de la 30:29. Cea mai bună echipă în general va trece la etapa următoare.

READ  Jefimova a ajuns cu siguranță în finală în evenimentul principal | înot

„Acesta este exact genul de joc în care simți că poți câștiga cu siguranță, dar tot timpul ești în spatele unor obstacole și nu poți merge”, a spus antrenorul Estoniei, Martin Nudla, joi pentru ERR.

„A fost grozav că băieții au luptat până la final. Azi nu a fost ușor, la un moment dat lucrurile trebuie să devină mai confortabile. Poate pentru că nu am putut juca un singur meci împreună. Într-un turneu major conform planului, este grozav că am câștigat, dar ei „Au început meciul și au început de la zero în Tallinn”.

Nudla rămâne convinsă că Estonia are un ușor avantaj în această pereche. „Avem băieți foarte buni și trebuie să aibă o zi mai bună. Azi a fost doar o mică nuanță, care sperăm că se vor reuni sâmbătă.”