Suedia, care a început încet, a înregistrat o victorie puternică în runda de deschidere a Campionatului European | handbal

Suedia, care a început încet, a înregistrat o victorie puternică în runda de deschidere a Campionatului European |  handbal

La Campionatele Europene de handbal, care au început săptămâna aceasta în Germania, campioana în susținere, Suedia, a ieșit pe teren pentru prima dată joi, învingând Bosnia și Herțegovina cu 29:20 (14:7) în primul tur al Grupei Cinci.

Suediei i-au trebuit cinci minute și jumătate pentru a marca primul gol împotriva Bosniei și Herțegovinei, dar campionii apărării au luat rapid conducerea cu 3-2 și nu au pierdut niciodată conducerea. Cel mai prolific câștigător a fost Hampus Vani cu nouă lovituri, în timp ce bosniacul Edin Valic a răspuns cu patru goluri.

„Până la urmă am început să jucăm bine. Bosnia și Herțegovina joacă de obicei acest gen de handbal pe care nu vrem să-l jucăm. Sunt foarte lenți și au un portar grozav în Benjamin Boric. Au reușit să mențină presiunea. Pe tot parcursul meciului a fost „Este bine și pentru noi pentru că majoritatea meciurilor din Campionatul European vor fi așa”.

Și Olanda a câștigat aceeași subgrupă, învingând Georgia cu 34:29 (19:12). Danny Biggins și Rutger ten Velde au marcat câte șase goluri pentru câștigători.

Danemarca, medaliată cu bronz în precedentul Campionat European, a obținut o victorie dificilă cu un scor de 23:14 (9:9) asupra Cehiei în Grupa Șase. În victoria Danemarcei, debutantul la Campionatul European Emil Nielsen, care a avut un procentaj de salvare de 72, a suportat greul cuștii. „Am fost foarte nervos înainte de meci. Acesta este încă primul meu Campionat European. Per total, a fost un meci grozav. „uimitor”. Danezul a spus: „Un meci plăcut. Prima repriză a decurs egal, dar în a doua repriză am întors meciul în favoarea noastră”.

READ  Sporting, care a marcat la finalul meciului, l-a învins pentru prima dată pe Xiaoliai Jintra

Vineri seara, Spania, care a fost nevoită să se mulțumească cu o medalie de argint în urmă cu doi ani, va juca primul meci, iar primul său adversar din Grupa B este Croația. Este o repetare a finalei precedente ale Campionatului European.

Dintre cele șase subgrupe, cele mai bune două din fiecare subgrup avansează în grupul intermediar. Meciurile din grupa intermediară vor începe pe 17 ianuarie, în timp ce semifinalele vor începe pe 26 ianuarie. Campioana Europei va fi stabilită pe 28 ianuarie la Köln.