Luton, care a plecat cu un egal la cei mai apropiați urmăritori, se alătură lui Everton – Soccernet.ee

Deși există o luptă grea în fruntea Ligii Premier pentru cea mai strălucitoare medalie, bătălia de la partea de jos a tabelului este o luptă fără probleme. Meciul retur dintre Burnley, clasat pe locul al nouăsprezecelea, și Luton Town, clasat pe locul optsprezece, s-a încheiat cu o remiză dramatică.

Burnley, antrenat de Vincent Kompany, a câștigat prima repriză egală, luând conducerea în minutul 36 spre deliciul suporterilor gazdelor. Lyle Foster, care a început să alerge din cercul central, i-a pasat pe aripa stângă lui Wilson Odubert, care a alergat cu mingea spre linia de final, apoi a trimis o centrare scăzută la punctul de penalty care a ajuns la Zaki Amdoun, care a șutat mingea. Mingea este în poartă – 1:0.

Deși Luton a avut mai multă posesie în al doilea sfert de oră, încercând să spargă blocul strâns defensiv al echipei gazdă și să înscrie un egal, Burnley a avut mai multe șuturi pe poartă. Cu toate acestea, Luton a continuat să atace și a dat roade în al doilea minut de pauză, când Carlton Morris a reușit cu capul centrarea lui Alfie Doughty. 1:1.

Egalizarea a fost urmată de o verificare VAR de aproape două minute, timp în care s-a investigat dacă Elijah Adebayo a făcut o greșeală în timp ce l-a trecut pe lângă portarul Burnley James Trafford, dar conform arbitrilor din spatele ecranului, totul a fost conform regulamentului. Dar golul oaspeților a fost salvat.

După fluierul final al arbitrului Tony Harrington, gazdele au fost dezamăgite, deoarece o victorie l-ar fi adus pe Burnley mai aproape de Luton, cu doar un punct despărțindu-i. Dar Luton, care a strâns 16 puncte, a ajuns în schimb pe Everton, prima echipă care nu se află în zona retrogradării.

READ  Kyle Lafferty: Kilmarnock este în discuții avansate pentru a-l înscrie pe atacantul Irlandei de Nord pentru un transfer gratuit | știri despre fotbal

Burnley – Luton Town 1:1 (1:0)