Swiatek a început Australian Open cu o victorie | Tenis

Swiatek a început Australian Open cu o victorie |  Tenis

Numărul unu mondial de tenis feminin, Iga Swiatek, a câștigat victoria în runda de deschidere a primului turneu de șlem din anul, Australian Open, când a învins-o pe Sofia Keneny (pe locul 41 WTA) în două seturi într-un duel al câștigătorilor turneului.

Kenin, reprezentând SUA, a început bine meciul și a spart demi-voleu pentru a lua conducerea cu 3-1. Cu toate acestea, Swiatek a răspuns bine și a câștigat următoarele trei meciuri pentru a-și continua alergarea. Polonia a avut un set point cu un avans de 6:5, dar nu a reușit să-l transforme, iar setul a mers în finală, unde 7:2 a câștigat la patru puncte consecutive.

Nu a durat mult pentru a decide lucrurile în al doilea set. Sub Kenin, femeile au schimbat victorii în seturi până când scorul a fost 2:2, când numărul unu mondial și-a arătat clasa și a câștigat patru jocuri, luând setul 6:2 la al doilea punct de meci pentru a avansa.

„Temperatura a fost mai mare decât am simțit-o în acest sezon”, a spus Swiatek. „A trebuit să mă adaptez puțin la ea, iar mingile zburau complet scăpate de sub control, dar asta este normal în aceste condiții”. „Am vrut să fiu mai agresiv, dar în același timp am încetinit puțin. Am vrut să iau inițiativa și să anticipez. Când a început al doilea set, am reușit să fac asta”.

În bătălia de aproape două ore, jucătorul principal a marcat cinci ași și nu a comis nicio greșeală dublă, iar Kenin a marcat doi ași, dar a greșit trei greșeli duble. Swiatek a strâns 30 de ridicări, comitând 21 de erori neforțate. Kenin a comis 18 lovituri și 34 de erori neforțate. Femeile au fost mai mult sau mai puțin egale în câștigarea unui punct la primul serviciu, dar Swiatek a strălucit la al doilea serviciu, câștigând un punct cu o rată de succes de 64 la sută (Kenin 32 la sută).

Swiatek o va întâlni în turul doi pe americanca Danielle Collins (pe locul 62 în WTA), care a învins-o pe Angelique Kerber (pe locul 655 în WTA) cu 6:2, 3:6, 6:1 în runda de deschidere. Swiatek și Collins s-au întâlnit și la Australian Open anul trecut, când americanul a pierdut în semifinale, dar Swiatek a câștigat celelalte cinci întâlniri dintre ei.

READ  Canadiana Bianca Andreescu își continuă câștigul la US Open

Swiatek a recunoscut că a avut ghinion la tragere la sorți. „Încerc să fac tot posibilul. Daniil este un jucător foarte bun, am avut meciuri foarte strânse. Dar în ultimul nostru meci am avut controlul, cel puțin după scor (anul trecut la Cincinnati 6-1, 6-0). Doar mă pregătesc și arată bine”, a spus Swiatek. „Așa este.”

Marți devreme dimineața, numărul 13 mondial Darja Kasatkina, numărul 22 mondial Victoria Azarenka și americanca Sloane Stephens (nr. 44 WTA) s-au calificat și ele din runda de deschidere.