Swiatek nu a cedat niciun meci împotriva lui Azarenka în grupa a doua Tenis

Swiatek nu a cedat niciun meci împotriva lui Azarenka în grupa a doua  Tenis

Iga Swiatek, numărul unu mondial la tenisul feminin, și-a arătat puterea în turneul desfășurat la Doha, joi, când a învins-o pe numărul 31 mondial Victoria Azarenka cu 6-4, 6-0 în sferturile de finală.

Femeile au început meciul cu break-uri succesive și apoi au continuat egal până când scorul a devenit 4:4, când Swiatek a spart serviciul adversarilor. Polonezul a câștigat și meciul următor și a câștigat setul cu 6: 4. Cu toate acestea, în al doilea set, nu i-a dat o șansă adversarului său când a câștigat șase jocuri la rând, obținând al doilea punct de meci pentru a se califica în semi- finale.

Într-un meci care a durat o oră și 16 minute, niciunul dintre ei nu a lovit un as, Azarenka a comis două greșeli duble, iar Swiatek a comis o greșeală dublă. Din primul serviciu, Swiatek a obținut un punct cu o rată de succes de 78 la sută (Azarenka – 50 la sută), iar din al doilea serviciu, Swiatek a obținut un punct în 53 la sută de ocazii (Azarenka – 38). Swiatek a transformat cinci din șase oportunități de break point.

Jucătoarea poloneză, care urmărește să obțină a treia victorie în turneu, se va întâlni în semifinale cu cehoaica Karolina Pliskova (pe locul 59 WTA), care a învins-o pe fostul număr unu mondial Naomi Osaka (pe locul 747 în WTA). 7:6 (6), 7:6. (5). Swiatek și Pliskova s-au mai întâlnit de trei ori înainte, polonezul câștigând toate meciurile.

Pe partea cealaltă a turneului, kazahaza Yelena Rubakina (locul 4 WTA) a ajuns în semifinale învingând-o pe canadiană Leila Fernandez (21 de ani) (pe locul 38 WTA) cu 6:4, 6:2 într-un sfert. Final. Rybakina o va juca pe Anastasia Pavlyuchenkova (pe locul 32 WTA), care a învins-o pe americanca Danielle Collins (pe locul 63 WTA) cu 7:4, 6:4.

READ  Transmisiune în direct: Kalju și Bade vor decide dacă lupta pentru medalia de bronz se va încheia sau va crește intensitatea (3:1 în 16 minute!) - Soccernet.ee

Rybakina și Pavlyuchenkova s-au întâlnit pe teren o singură dată, iar în 2021, Pavlyuchenkova a ieșit drept câștigătoarea sferturilor de finală la Openul Francez.