Shevchenko, care s-a mutat sub drapelul Kazahstanului, obține cea mai mare victorie din cariera sa Tenis

Shevchenko, care s-a mutat sub drapelul Kazahstanului, obține cea mai mare victorie din cariera sa  Tenis

Alexander Shevchenko, în vârstă de 23 de ani (57 ATP), care s-a mutat în Kazahstan anul acesta, l-a învins pe Dane Holger Rönn (al 7-lea ATP) la ATP 500 de la Rotterdam, obținând cea mai mare victorie A din cariera sa.

În setul de deschidere, Shevchenko și Ron, conduși de danez, au schimbat victoriile meciului până când scorul a fost 4:4, când Shevchenko a spart serviciul adversarului și apoi a câștigat setul 6:4 în jocul următor. Ron a început setul al doilea cu avânt bun și a luat conducerea cu 3-0. Apoi a pierdut un joc în fața adversarului său, dar a câștigat următoarele trei jocuri și a dus meciul într-un set decisiv cu o victorie de 6–1.

Al treilea set a început la fel de egal ca primul, niciunul dintre bărbați nu a putut să se despartă de celălalt. Totuși, la 3:3, Șevcenko a luat conducerea jocului și apoi a spart serviciul danezului. Câștigând al treilea meci la rând i-a oferit o victorie de meci cu 6:4, 1:6, 6:3.

„A fost cea mai bună victorie din cariera mea”, a spus Șevcenko, care a trebuit să recunoască superioritatea lui Ron în Australia în ianuarie. „Am avut o victorie în fața lui Taylor Fritz, dar astăzi a fost mai bine. A fost mai ales frumos pentru că m-am răzbunat împotriva lui Brisbane. .”

În octombrie anul trecut, Shevchenko l-a învins pe Fritz, care se afla pe locul al nouălea în lume la acea vreme, dar Ron, a șaptea rachetă din lume, a devenit acum cel mai scump scalp al unui jucător de tenis care reprezintă Kazahstanul.

Shevchenko îl va întâlni în turul doi pe bulgarul Grigor Dimitrov (locul 13), care a avut de luptat timp de o oră și jumătate împotriva lui Marton Fuksovics (locul 86) în runda de deschidere, învingându-l pe ungur cu 6:3, 7:5. Dimitrov și Shevchenko nu s-a mai întâlnit până acum.

READ  Barcelona 2-1 Real Madrid: Frank Kessie marchează un gol dramatic târziu în victoria Barcelonei împotriva El Clásico | știri despre fotbal