Tânărul atacant brazilian a stabilit un record pe stadionul Wembley împotriva Angliei, Germaniei și Austriei, marcând în 8 secunde – Soccernet.ee

Tânărul atacant de la Palmeiras, Endrik, care urmează să se alăture lui Real Madrid în această vară, a marcat un gol istoric pentru a contribui la victoria cu 1-0 a Braziliei în deplasare cu Anglia.

Endrik, care a marcat la vârsta de 17 ani și 246 de zile, a devenit cel mai tânăr jucător care a marcat vreodată la categoria masculină (club și echipa națională combinate) pe emblematicul stadion Wembley.

Golul a fost marcat în minutul 80, când portarul Angliei Jordan Pickford a reușit să blocheze un șut apropiat al lui Vinicius Junior, care se afla în fața lui, dar Endrick, care intervenise cu nouă minute mai devreme în calitate de înlocuitor, a luat „lovitura. ” În plasa goală. Ultima dată când Ronaldo a marcat pentru Brazilia la o vârstă atât de fragedă a fost în 1994.

Cu toate acestea, mijlocașul austriac Christoph Baumgartner a marcat cel mai rapid gol din istoria fotbalului național, când a tras în plasă în a șaptea secundă a unui meci amical împotriva Slovaciei. A driblat rapid în primul atac și a trimis un șut de la distanță în corner. Andreas Weimann a făcut 2-0 pentru Austria. Naționala Austriei a câștigat patru meciuri la rând (unul dintre ele împotriva Estoniei) și a păstrat foaia goală în toate aceste meciuri.

Mijlocașul german Florian Wirtz a fost cu doar o secundă mai lent decât Baumgartner în acea noapte, marcând împotriva Franței în a opta secundă cu un șut de la distanță. Kai Havertz a făcut 2-0 pentru Germania la începutul reprizei secunde după munca inițială a lui Jamal Musiala.

rezultate:

Anglia – Brazilia 0:1 (0:0)
80. Indrik

Franța – Germania 0:2 (0:1)
1. Florian Wirtz, 49. Kai Havertz

READ  Today Live: Va continua sezonul uimitor al lui Tameka fără un antrenor împotriva lui United? (19:00!) - Soccernet.ee

Slovacia – Austria 0:2 (0:1)