Echipa feminină Mistra a fost din nou în spatele lituanienilor

Mistra, care a avut probleme cu apărarea și atacurile rapide ale adversarilor în meciul de ieri, a început mai bine astăzi și în minutul nouă, după golul Mariei Treman, scorul era tot la egalitate la 4:4. Dar apoi principalele femei letone din Liga Baltică și-au arătat puterea și în următoarele douăsprezece minute s-a jucat un sprint de 9:4. Estonienii au mai putut să răspundă, iar când au mers la vestiar, scorul a fost doar 12:14.

Totuși, la începutul reprizei secunde, estoniene au rămas cu un gol, iar la jumătatea perioadei, Cascada a reușit să preia conducerea 26:16 după golul lui Manti Voskresenskaja. Din păcate, pentru Mistra lucrurile nu i-au fost deloc mai ușoare, iar în final femeile lui Jarliava și-au asigurat o victorie solidă cu 35:21. La noi, Maria Treman a marcat 11 goluri. Martina Ostelet a marcat nouă goluri împotriva adversarilor.

„Am început bine jocul și în prima repriză am reușit să ținem bine pasul cu adversarul. Am făcut mai puține înlocuiri și atacul a decurs fără probleme. Totuși, în primele șase minute ale reprizei secunde, am comis tot atâtea faulturi tehnice. ca în prima repriză, iar de acolo jocul a ieșit pe șină.” „Control. Adversarii au luat avânt de acolo și au lăsat puncte acasă”, au fost primele comentarii ale antrenorului Mistrei, Martin Calvetti, după meci.

Mâine, Mistra va încheia primul sezon în Liga Mării Baltice împotriva unui alt club lituanian, când se va confrunta cu VMSM Sosthenes Turas.

Meciurile lui Mistra din acest weekend (pot fi vizionate pe canalul de YouTube Baltic Handball):
22.03 16:00 Lituania Vilnius Vultur – Mistra
23.03 15:00 Lido Cascada – HC Garliava SM – Mistra
24.03 14:00 Lido VMSM Sustaines Torras – VHC – Mistra

READ  Urmărește Brighton v Newcastle Live TV - Liste globale de canale pentru această sâmbătă